Jakie okna są najcieplejsze - termiczne, 4 czy 5 szybowe?

W obecnych czasach coraz więcej osób, budując lub remontując swój dom, decyduje się na zastosowanie zaawansowanych technologicznie rozwiązań, spełniających normy energooszczędności lub nawet pasywności. Już na etapie projektowania warto zadbać o zaplanowanie odpowiedniego ocieplenia ścian i dachu, a także dobranie stosownej wielkości i rodzaju okien, które wykazują wysokie parametry izolacyjności cieplnej.
Dlaczego warto zastosować energooszczędne okna?
Okna to elementy budynku, przez które ucieka najwięcej ciepła. Szacuje się, że tą drogą z budynku może przedostawać się około 25-40% energii cieplnej. Dlatego też warto zwrócić szczególną uwagę na modele, które zapewniają jak najniższy współczynnik przenikania ciepła. Aktualna maksymalna dopuszczalna wartość Uw wynosi 1,1 W/(m2xK). Od 2021 roku, Uw nie będzie mógł przekroczyć 0,9 W/(m2xK).
Oprócz zastosowania przeszkleń o wysokich parametrach, niezbędne jest także wykonanie ich ciepłego montażu, który pozwoli uniknąć pojawienia się mostków termicznych. Decyzja o zainwestowaniu w okna energooszczędne przyniesie w przyszłości znacznie niższe rachunki za ogrzewanie.
W całej konstrukcji okiennej, decydujące znaczenie ma kilka elementów:
- pakiety szybowe, wyposażone w ciepłą ramkę dystansową i niskoemisyjne powłoki,
- odpowiednie profile okienne,
- kliny izolacyjne,
- okucia,
- uszczelki.
Wśród okien, które mogą doskonale spełniać wysokie parametry izolacyjne, należy wymienić modele cztero- i pięcioszybowe, oraz przeszklenia termiczne.
Okna czteroszybowe
Okna zbudowane z 4 szyb należą do kategorii przeszkleń pasywnych. Zazwyczaj ich ramy wykonane są z plastiku, drewna lub połączenia tych materiałów z aluminium. Te ostatnie gwarantują najwyższy poziom termoizolacyjności, oraz wysoką odporność na panujące warunki atmosferyczne i niszczenie. Biorąc pod uwagę liczbę tafli, kluczowe znaczenie ma stosunek odległości pomiędzy poszczególnymi płaszczyznami do grubości szyby. Okna czteroszybowe posiadają znacznie mocniejszą ramę niż ich dwu- i trzyszybowe odpowiedniki, ze względu na istotny ciężar takiej ilości szyb. Współczynnik przenikania ciepła w oknach 4-szybowych wynosi około 0,3 W/(m2xK). Izolacyjność akustyczna takich przeszkleń kształtuje się na poziomie 46-47dB, przewyższając standardowe okna o około 10dB.
Okna pięcioszybowe
Z zasady im więcej komór i szyb, tym lepsza termoizolacyjność okien. Jeśli zależy nam na jak najwyższych parametrach, można postawić na przeszklenia pięcioszybowe. Niestety są one dość ciężko dostępne, stąd wymagają długiego poszukiwania producenta, który specjalizuje się w produkcji tego typu okien. Wymagają także zastosowania wyjątkowo mocnej ramy, a ich wysoki ciężar może stanowić ograniczenia pod kątem rozmiaru i zastosowania wersji uchylnych czy rozwieranych.
Okna termiczne
Okno termiczne jest zbudowane z szyby bezbarwnej lub wybarwionej na wybrany kolor. Może być ono wyprodukowane jako pojedyncza szyba, lub wersja zespolona, składająca się z co najmniej 2 tafli. Okna termiczne są pokrywane warstwą twardych tlenków metali, które gwarantują istotny efekt odbicia, ograniczają przenikanie energii cieplnej na zewnątrz, oraz pomagają kontrolować poziom nasłonecznienia pomieszczeń. Tak zwana szyba stopsol pozwala na swobodne wnikanie promieniowania słonecznego do wnętrza budynku, jednocześnie skutecznie je zatrzymując i zapobiegając jego ucieczce. Charakterystyczną cechą tego typu przeszkleń jest lekko niebieskawe zabarwienie szkła, widoczne przy odpowiednim kącie padania promieni.
Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy wyborze okien?
Oprócz ilości i rodzaju szyb, bardzo ważne jest ilość komór, rodzaj gazu wypełniającego przestrzenie między taflami, czy zastosowanie powłoki niskoemisyjnej. Zazwyczaj w oknach używany jest argon, tani ale nie wykazujący wysokich właściwości termoizolacyjnych. Znacznie lepsze parametry można uzyskać, stosując droższy krypton lub ksenon. Wykorzystanie szyb z powłoką niskoemisyjną pomoże odbijać ciepło, wydostające się z wnętrza domu, niwelując problem jego strat. W oknach energooszczędnych stosuje się także ramy o większej grubości, oraz ilość komór zapewniającą najlepsze parametry termoizolacyjne. Jak widać, liczba zastosowanych szyb nie jest jedynym wyznacznikiem izolacyjności cieplnej przeszkleń w budynkach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Architektura Katarzyna Misiakiewicz
Biura projektów woj. dolnośląskie58-500 Jelenia Góra, Groszowa 10 lok. 6
-
Araneo Aleksander Brzeski
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. mazowieckie01-460 Warszawa, Górczewska 228 lok. 106