Jakie miejsce jest najlepsze na umieszczenie domowego sejfu?

Sejf skutecznie chroni mienie w postaci pieniędzy czy innych wartościowych przedmiotów przed kradzieżą i dostępem osób niepowołanych. Ponadto jest warunkiem koniecznym w przypadku przechowywania posiadanej broni – musi być ona odpowiednio zabezpieczona przed dostępem dzieci i innych osób postronnych. W tym artykule wyjaśnimy, w jakim miejscu w domu najlepiej zainstalować zabezpieczającą skrytkę.
Sejf instalowany w domu powinien znajdować się w miejscu znanym jedynie domownikom. Musi to być lokalizacja mało oczywista dla potencjalnego złodzieja. Wśród miejsc najbardziej przewidywalnych, jest prywatny gabinet oraz sypialnia. W zależności od tego, jakiego rodzaju i gabarytów przedmioty zamierzamy przechowywać, mamy do wyboru kilka rodzajów sejfów.
Sejf ścienny – idealny do zabezpieczenia przedmiotów o niewielkich gabarytach
Sejf ścienny to skrytka, którą wbudowuje się w ścianę. Zapewnia zabezpieczenie przedmiotów o drobnych gabarytach, takich jak gotówka, biżuteria czy poufne dokumenty.
Jak dodaje specjalista z firmy zajmującej się sprzedażą zabezpieczeń, Mikszewicz Mechaniczne Zabezpieczenia Skarbcowo-Bankowe: W skrytce ściennej z powodzeniem można ukryć naboje i broń palną niewielkich rozmiarów. Każdy z sejfów ściennych posiada bowiem odpowiedni certyfikat, pozwalający na przechowywanie broni w jego wnętrzu. Skrytka wbudowana w ścianę chroni cenne przedmioty nie tylko przed kradzieżą, ale też przed zalaniem i pożarem.
Sejf ten, z racji swoich niewielkich rozmiarów oraz sposobu instalacji, nie zajmuje dużo miejsca i jest mało widoczny. Łatwo go zamaskować, dlatego można schować go za lustrem czy obrazem.
Sejf meblowy – z powodzeniem ukryjesz go w szafie czy biurku
Ten dyskretny rodzaj sejfu można ukryć w szafie, biurku czy innym meblu, odpowiednio go przy tym przytwierdzając. Sejf meblowy chroni nie tylko przed kradzieżą cennych przedmiotów, ale też przed ogniem. Należy pamiętać, że wybór odpowiedniego sejfu uzależniony jest od rozmiaru mebla, w którym go ukryjemy, a także od jego wytrzymałości konstrukcyjnej. Sejf meblowy można zamontować w szafce lub wkomponować w meble, przytwierdzając go do pionowej ściany zabudowy. Można również zamontować go do ściany lub podłoża – wtedy jego wielkość musimy dostosować jedynie do zawartości.
Dyskretnym miejscem, w którym można zamontować tego rodzaju sejf jest zabudowa wanny lub miejsce pod łóżkiem. Są to lokalizacje o tyle atrakcyjne, że niezwykle mało oczywiste. Wadą tego rozwiązania jest utrudniony dostęp także dla nas, jednak jeśli sejfu nie otwieramy zbyt często, można pokusić się o umieszczenie go właśnie w którymś z tych miejsc.
Sejf wolnostojący – dla większych gabarytów
Ten rodzaj sejfu należy do najcięższych i najbardziej pojemnych. Już sama masa większych sejfów tego typu skutecznie zniechęca potencjalnego złodzieja. Możemy umieścić go natomiast w praktycznie każdym miejscu w domu, o ile przestrzeń na to pozwala.
Niezależnie od rodzaju sejfu, niezwykle istotną kwestią jest jego zakotwiczenie do ściany lub podłoża. Po jego zamontowaniu nie można bowiem przenieść go już w inne miejsce. W razie zmiany lokalizacji sejfu, możemy utracić przyznawany mu certyfikat będący gwarancją odporności na włamanie. Dokument ten jest podstawą do ubezpieczenia mienia w nim przechowywanego. W przypadku włamania i kradzieży zawartości sejfu, w sytuacji, gdy nie posiadamy certyfikatu, ubezpieczalnia może odmówić nam wypłaty odszkodowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
A-Plan Usługi Urbanistyczne Agnieszka Wydra
Biura projektów woj. kujawsko-pomorskie86-300 Grudziądz, al. 23 Stycznia 8 lok. 5