Artykuł sponsorowany

Jakie kruszywo wybrać na chodnik przed domem?

Jakie kruszywo wybrać na chodnik przed domem?

Chcąc wybudować przydomowy chodnik, należy korzystać jedynie z właściwych do tego celu materiałów. Dzięki temu tworzona konstrukcja będzie stabilna przez lata, co uchroni nas przed koniecznością jej naprawy. Niezbędne w procesie konstruowania chodnika jest odpowiednie kruszywo, dlatego w tym artykule znajdziesz kilka praktycznych wskazówek pomocnych w wyborze tego materiału.

Podbudowa chodnika

Musimy wiedzieć, że podbudowa jest równie ważna co sama nawierzchnia. Gwarantuje ona bowiem stabilność konstrukcji, a oprócz tego zapewnia odprowadzanie wody. Przed jej wykonaniem teren musi zostać odpowiednio oczyszczony i wyrównany w taki sposób, by podłoże było stabilne. Dopiero wówczas układana jest podbudowa, do której stworzenia doskonale sprawdzają się rozmaite kruszywa. Wybór konkretnego uzależniony jest od rodzaju gleby w danej lokalizacji, a także materiału wybranego do stworzenia nawierzchni. W przypadku przydomowych chodników tworzonych z kostki brukowej najczęściej wykorzystuje się piasek i żwir o odpowiedniej grubości. Jeśli nie mamy pewności, jakie kruszywo wybrać, warto skorzystać ze wsparcia profesjonalnych firm, na przykład Bilfach, oferujących takie produkty. Pracownicy tych przedsiębiorstw mają bowiem ogromną wiedzę i doświadczenie, dlatego doskonale wiedzą, które z dostępnych materiałów okażą się najlepsze w naszej sytuacji.

Kruszywo do wykonania nawierzchni

Poza podbudową również sporą ilość nawierzchni konstruowanych chodników wykonuje się przy użyciu rozmaitego kruszywa. Doskonałym przykładem jest popularna kostka brukowa, która najczęściej powstaje z betonu, a do jego produkcji niezbędne jest właśnie kruszywo. Podobnie jak w przypadku omawianej wcześniej podbudowy, również tutaj używa się żwiru oraz piasku. Co więcej, żwir pełni jeszcze jedną niezwykle ważną funkcję przydomowych chodników. Mowa tu o wypełnieniu, którego celem jest spajanie ze sobą poszczególnych elementów nawierzchni. Coraz popularniejsze są żwiry w nietypowej kolorystyce, gdyż może to znacznie poprawić atrakcyjność wizualną przestrzeni. Dodatkowo warto wspomnieć, że z kruszywa mogą powstawać całe ścieżki, co jest rozwiązaniem wyjątkowo ekologicznym. Konieczne jest jednak regularne uzupełnianie ilości materiału, może to więc być zniechęcające dla części zainteresowanych.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy