Jakie kruszywo wybrać na chodnik przed domem?
Chcąc wybudować przydomowy chodnik, należy korzystać jedynie z właściwych do tego celu materiałów. Dzięki temu tworzona konstrukcja będzie stabilna przez lata, co uchroni nas przed koniecznością jej naprawy. Niezbędne w procesie konstruowania chodnika jest odpowiednie kruszywo, dlatego w tym artykule znajdziesz kilka praktycznych wskazówek pomocnych w wyborze tego materiału.
Podbudowa chodnika
Musimy wiedzieć, że podbudowa jest równie ważna co sama nawierzchnia. Gwarantuje ona bowiem stabilność konstrukcji, a oprócz tego zapewnia odprowadzanie wody. Przed jej wykonaniem teren musi zostać odpowiednio oczyszczony i wyrównany w taki sposób, by podłoże było stabilne. Dopiero wówczas układana jest podbudowa, do której stworzenia doskonale sprawdzają się rozmaite kruszywa. Wybór konkretnego uzależniony jest od rodzaju gleby w danej lokalizacji, a także materiału wybranego do stworzenia nawierzchni. W przypadku przydomowych chodników tworzonych z kostki brukowej najczęściej wykorzystuje się piasek i żwir o odpowiedniej grubości. Jeśli nie mamy pewności, jakie kruszywo wybrać, warto skorzystać ze wsparcia profesjonalnych firm, na przykład Bilfach, oferujących takie produkty. Pracownicy tych przedsiębiorstw mają bowiem ogromną wiedzę i doświadczenie, dlatego doskonale wiedzą, które z dostępnych materiałów okażą się najlepsze w naszej sytuacji.
Przeczytaj również: Jakie kruszywa wykorzystuje się w budownictwie?
Kruszywo do wykonania nawierzchni
Poza podbudową również sporą ilość nawierzchni konstruowanych chodników wykonuje się przy użyciu rozmaitego kruszywa. Doskonałym przykładem jest popularna kostka brukowa, która najczęściej powstaje z betonu, a do jego produkcji niezbędne jest właśnie kruszywo. Podobnie jak w przypadku omawianej wcześniej podbudowy, również tutaj używa się żwiru oraz piasku. Co więcej, żwir pełni jeszcze jedną niezwykle ważną funkcję przydomowych chodników. Mowa tu o wypełnieniu, którego celem jest spajanie ze sobą poszczególnych elementów nawierzchni. Coraz popularniejsze są żwiry w nietypowej kolorystyce, gdyż może to znacznie poprawić atrakcyjność wizualną przestrzeni. Dodatkowo warto wspomnieć, że z kruszywa mogą powstawać całe ścieżki, co jest rozwiązaniem wyjątkowo ekologicznym. Konieczne jest jednak regularne uzupełnianie ilości materiału, może to więc być zniechęcające dla części zainteresowanych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana