Jakie kable wykorzystuje się przy budowie sieci alarmowych?
System alarmowy to zespół urządzeń służących do zabezpieczenia danego obiektu przed włamaniem lub pożarem. Jego podstawę stanowią różnego rodzaju czujniki. Najczęściej wykorzystywane są systemy przewodowe, które wymagają zastosowania odpowiedniego okablowania. Do budowy sieci alarmowych używa się różnych rodzajów kabli. Które z nich stosowane są najczęściej?
Kable polecane do budowy sieci alarmowych
Producenci systemów alarmowych rzadko informują, jaki rodzaj przewodu należy zastosować. Decyzja leży więc w gestii instalatora. W praktyce do budowy sieci alarmowych wykorzystuje się zwykle przewody YTDY 6 x 0,5 mm, a więc przewody proste z 6 żyłami miedzianymi o średnicy 0,5 mm. Jest tak dlatego, że urządzenia składające się na system alarmowy korzystają najczęściej z nie więcej niż 6 żył – na przykład typowe czujki ruchu potrzebują zazwyczaj 4 żył. Do czujek otwarcia okien i drzwi stosuje się z kolei przewody YTDY z 2 lub 4 żyłami. Niektórzy instalatorzy używają jednak przewodów z 8 żyłami, aby w przypadku ewentualnej rozbudowy systemu istniał niezbędny zapas.
Kable typu skrętka w sieciach alarmowych
W sieciach alarmowych stosuje się także kable typu skrętka. Szeroki ich wybór oferuje między innymi firma S-Cabling. Dzięki skręceniu charakteryzują się one wysoką odpornością na zakłócenia zewnętrzne. Warto mieć jednak na uwadze, że nie każdy typ transmisji nadaje się do współpracy ze skrętką. Niektórzy producenci systemów alarmowych zalecają, aby w wypadku jej zastosowania sygnały magistrali (CLK i DTA) prowadzić w osobnych parach. Wykorzystanie skrętki do podłączania czujek czy sygnalizatorów nie jest już obwarowane takimi ograniczeniami i nie grozi zakłóceniami w transmisji sygnału. Co ciekawe, w niektórych systemach alarmowych kable skrętkowe są wręcz zalecane. Mowa tu między innymi o magistralach typu RS-485.
Jak prawidłowo podłączyć system alarmowy?
Niezależnie od rodzaju zastosowanego okablowania konieczne jest odpowiednie podłączenie poszczególnych urządzeń wchodzących w skład systemu alarmowego. Od każdego elementu należy poprowadzić osobne przewody do centrali alarmowej. Nie zaleca się łączenia komponentów wspólnym kablem, na przykład czujki z czujką. Następnie do obudowy centrali należy doprowadzić napięcie 230 V. Aby ograniczyć występowanie zakłóceń, warto zachować pewien dystans między przewodami sieci alarmowej a przewodami elektrycznymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana