Artykuł sponsorowany

Jakie drzewa i krzewy można nabyć w szkółkach?

Jakie drzewa i krzewy można nabyć w szkółkach?

Wiele osób na wiosnę lub jesienią sadzi w przydomowych ogródkach drzewa i krzewy. Zakup sadzonki w szkółce to sprawdzony sposób na zdobycie rośliny, która została odpowiednio przygotowania do wypuszczenia korzeni. To świetne rozwiązanie nawet dla osób, które nie mają jak przetransportować swoich nabytków, bo wiele szkółek oferuje przewóz drzewek i krzewów pod wskazany adres. Dlaczego jeszcze warto wybierać rośliny ze szkółki? Sprawdź.

Najpopularniejsze gatunki roślin kupowane w szkółkach

W dużych sklepach ogrodniczych i szkółkach bez problemu można nabyć rośliny liściaste oraz iglaste. Do tych pierwszych zalicza się różnego rodzaju kwiaty, takie jak magnolie czy hortensje, drzewka owocowe, żurawki, berberysy oraz trwały ozdobne. Gatunki, po które najczęściej sięgają klienci, to między innymi:

  • astr krzaczasty – niewymagający szczególnych warunków glebowych,
  • borówki wysokie – które obficie owocują,
  • jeżówka – kwitnąca od lipca do października,
  • berberys pośredni – odporny na zimno i zanieczyszczenia powietrza.

Te rośliny liściaste nie wymagają fachowej ogrodniczej ręki, a są w stanie pięknie przystroić ogród w okresie letnim i jesiennym.

Rośliny iglaste kojarzą się raczej z ogrodami górskimi, poza miastem. To głównie drzewka, które kupuje się na święta z myślą o przesadzeniu ich z doniczki do ziemi. W dobrze zaopatrzonych szkółkach można dostać je przez cały rok. Do najpopularniejszych roślin iglastych można zaliczyć:

  • sosnę górską, czyli najpopularniejszy gatunek, często wybierany jako drzewko bożonarodzeniowe,
  • świerk biały, którego gałęzie układają się w kształt kuli,
  • jałowiec łuskowy, który szybko rozrasta się poziomo,
  • cis pospolity o miękkich i przyjemnych w dotyku igłach.

Rośliny iglaste trzeba regularnie przycinać, ale większość z nich nie wymaga specjalnej gleby i nie przeszkadza im zimno.

Czy warto kupować rośliny ze szkółki?

Sadzonki drzew i krzewów można dostać w wielu miejscach, na przykład w supermarketach, gdzie na wiosnę spotyka się je w bardzo atrakcyjnych cenach. Eksperci z Gospodarstwa Szkółkarskiego Andrzej Krzysiak ostrzegają jednak, że takie rośliny mogą być uszkodzone lub mieć przegniłe korzenie. Tylko zakup w szkółce drzewek może zagwarantować żywą sadzonkę wysokiej jakości. Można tam także od razu zapytać, jaki gatunek będzie miał szanse ładnie rozwinąć się w warunkach panujących w ogródku lub tam, gdzie planuje się zasadzić roślinę. W supermarkecie też nikt nie będzie w stanie doradzić Ci, jak ją przesadzić i pielęgnować w pierwszych tygodniach.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy