Artykuł sponsorowany

Jakie dokumenty potrzebne są przy wniosku o kredyt hipoteczny?

Jakie dokumenty potrzebne są przy wniosku o kredyt hipoteczny?

Zakup nieruchomości to poważna inwestycja. Przy obecnych cenach za metr kwadratowy mało kto może sobie pozwolić na sfinalizowanie transakcji tylko przy pomocy gotówki. W takiej sytuacji należy zwrócić się do banku z wnioskiem o kredyt hipoteczny. Aby bank rozpatrzył nasz wniosek, potrzebne są dokładnie określone dokumenty. Jakie pisma i zaświadczenia trzeba przygotować?

Nie tylko wniosek o kredyt – jakich dokumentów wymagają banki?

Przed podjęciem decyzji o przyznaniu kredytu hipotecznego banki dokładnie sprawdzają zdolność kredytową klientów. Cała procedura jest bardzo złożona, jednak w wielu przypadkach to jedyny sposób, by zrealizować marzenie o własnym lokum. Oczywiście pierwszym dokumentem, jaki należy wypełnić, to wniosek o przyznanie kredytu, który jest dostępny na stronach internetowych konkretnych placówek. Do poprawnie wypełnionego formularza należy dołączyć dokument ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość (najczęściej wymagana jest kserokopia dowodu osobistego).

Dokumenty mogą znacznie różnić się w zależności od konkretnej sytuacji. Na przykład w przypadku rozdzielności majątkowej małżonków potrzebny jest akt notarialny określający zasady rozdzielności, a w przypadku rozwodu wyrok sądu określający nieważność związku małżeńskiego. Dlatego przed złożeniem wszystkich wniosków i pism warto porozmawiać z konsultantami z konkretnego banku, by wyjaśnić wszystkie nietypowe przypadki.

Potwierdzenie zarobków

Eksperci z Poznańskiego Banku SGB podkreślają, że najważniejsza jest weryfikacja zarobków oraz historii kredytowej. To pozwala określić, czy klient będzie w stanie spłacić zadłużenie wraz z odsetkami.

Do każdego wniosku należy dołączyć aktualne zaświadczenie o źródle i wysokości dochodów. Taki dokument dostarcza pracodawca. Banki często potrzebują deklaracji PIT-37 za poprzedni rok lub wyciągu z konta za okres kilku ostatnich miesięcy. W przypadku emerytów i rencistów wymagane jest pismo potwierdzające prawo do otrzymywania świadczenia tego typu. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą muszą przedstawić bankowi zaświadczenie z ZUS-u o regularnych płatnościach wszystkich składek. Potrzebne są także poświadczenie numeru NIP, REGON oraz pismo potwierdzające wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Dokumenty dotyczące nieruchomości

Niestety w przypadku kredytów mieszkaniowych to nie koniec formalności. Kolejny zestaw dokumentów dotyczy kupowanej nieruchomości. Dokumenty różnią się między sobą w zależności od tego, czy jest to mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego. W przypadku nowych nieruchomości wymagana jest przede wszystkim umowa przedwstępna z deweloperem. Przy używanych mieszkaniach lub domach również istotną rolę odgrywa umowa przedwstępna, a także odpis z księgi wieczystej. Sprzedający musi potwierdzić, że ma prawo do posiadania i dysponowania daną nieruchomością.

Banki często podkreślają, że zaprezentowane wnioski i zaświadczenia muszą być aktualne. Dlatego dokumenty sprzed kilku miesięcy mogą nie być respektowane.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy