Materiał Partnera

Jaki materac jest odpowiedni dla osoby starszej?

Jaki materac jest odpowiedni dla osoby starszej?

Z biegiem lat człowiek zaczyna tracić sprawność i odczuwać pewne dolegliwości. Coraz gorsze samopoczucie może skutkować brakiem możliwości efektywnego odpoczynku w porze nocnej, a w efekcie spadkiem jakości życia. Rozwiązaniem może być dobór odpowiedniego materaca, który będzie niwelował odczuwany dyskomfort, a także sprzyjał nieprzerwanemu wypoczynkowi. Dowiedz się, na co przede wszystkim zwrócić uwagę, kupując materac dla seniora!

Materac do zadań specjalnych

Osoby starsze na ogół borykają się z bólami stawów i kręgosłupa. Dlatego w ich przypadku materac powinien niwelować nacisk na biodra, barki oraz szyję, a także amortyzować całą sylwetkę. Jest to możliwe dzięki wypełnieniom kieszeniowym oraz piankowym, jak również wysokiej elastyczności oraz funkcjom ortopedycznym, które zapewniają lateksowe.

Dużym problemem zdrowotnym osób starszych jest również reumatyzm. Niekorzystne są tu częste i gwałtowne zmiany temperatur, które przyczyniają się do nasilenia uciążliwych dolegliwości bólowych. Idealny materac, wypełniony pianką termoelastyczną, pozwala na spokojny odpoczynek i zapewnia dobroczynne ciepło.

W przypadku problemów z krążeniem szczególnie ważne jest wybranie odpowiedniego wypełnienia materaca. W tym przypadku sprawdza się również pianka termoelastyczna, która reaguje na ciepło oraz nacisk ciała, a także sprzyja właściwemu dopasowaniu się materaca do miejsc, w których obserwuje się słabszy przepływ krwi. Eliminuje to ryzyko wystąpienia sytuacji, w której wywołany nacisk doprowadziłby do zatrzymania krążenia.

Na co zatem zwrócić szczególną uwagę?

Eksperci z firmy Salon Snu wskazują, że materac dla osoby starszej powinien być dobrany pod względem kilku parametrów, takich jak:

  • twardość,
  • wypełnienie,
  • strefy podparcia,
  • właściwości antyalergiczne,
  • łatwość w utrzymaniu w czystości.

Twardość materaca dobiera się indywidualnie do masy ciała danej osoby. Zbyt miękki będzie skutkował nienaturalnym wygięciem kręgosłupa, podczas gdy zbyt twardy powoduje za duży nacisk na naczynia krwionośne. Należy pamiętać o podziale na cztery stopnie twardości:

  • H1 - materac przeznaczony dla osoby ważącej maksymalnie 60 kg,
  • H2 - materac dla osoby ważącej od 60 do 80 kg,
  • H3 - materac dla osoby ważącej od 80 do 110 kg,
  • H4 - materac dla osoby ważącej więcej niż 100 kg.

Wybierając materac dla seniora, warto wziąć pod uwagę materace medyczne, które są odpowiednie dla osób cierpiących z powodu przewlekłego bólu, ale również dla tych, które po prostu chcą zadbać o dobry, zdrowy sen.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy