Jaką technikę ocieplenia budynku wybrać?

Ocieplenie budynku poprawia komfort termiczny wewnątrz, pozwala oszczędzić na ogrzewaniu, a zimą ogranicza nagrzewanie się ścian. Nic więc dziwnego, że wielu inwestorów decyduje się na zlecenie takiej usługi. Jednak, aby uzyskać pożądany efekt, trzeba dobrać materiał i technikę ocieplania do konkretnych potrzeb. Jakie metody są dostępne i czym kierować się podczas wyboru?
Po pierwsze – odpowiedni materiał ociepleniowy
Podczas doboru materiału ociepleniowego przede wszystkim należy zwracać uwagę na współczynnik przenikania ciepła oznaczony literą lambda (λ). Im wyższa jest jego wartość, tym grubszą warstwę izolacyjna trzeba położyć na ścianie. Dlatego nie warto kierować się wyłącznie ceną materiału. Tańszy może gorzej izolować, więc trzeba będzie użyć go więcej. Stąd ostateczny koszt może być wyższy niż w przypadku droższego produktu – przestrzega pracownik firmy Usługi Budowlane Jarosława Cichosza.
Na polskim rynku dominują dwa materiały służące do ocieplania ścian – wełna mineralna i styropian. Wśród fachowców zdania na temat przewagi jednego z nich są podzielone, dlatego trudno wskazać produkt, który sprawdzi się najlepiej w każdej sytuacji. Styropian jest produktem tańszym i łatwiejszym w obróbce, dlatego jest częściej wybierany. Wełna mineralna zapewnia natomiast lepszą izolacją akustyczną, a także jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne i ogień. Pozwala też uzyskać lepszą paroprzepuszczalność, co jest niezwykle istotne, by ściany nie uległy zawilgoceniu. Oba materiały mają liczne zalety, dlatego decyzję o wyborze jednego z nich warto przedyskutować z fachowcem.
Techniki ocieplania – którą wybrać?
Niezależnie od tego, na który z omawianych materiałów ociepleniowych się zdecydujesz, możesz wybrać jeden ze sposobów jego montażu na ścianach budynku. Najbardziej popularnymi technikami ocieplania budynków jest lekka sucha lub lekka mokra. Wyróżnia się też metody ciężkie, które wymagają zastosowania tynku cementowo-wapiennego, jednak odchodzi się od nich na rzecz łatwiejszych w wykonaniu i skuteczniejszych, czyli lekkich.
Metoda lekka polega na przyklejeniu do ściany warstwy styropianu lub wełny mineralnej, a następnie pokryciu jej tynkiem cienkowarstwowym. Taki sposób aplikacji materiału pozwala uzyskać wysoką skuteczność przy zachowaniu niewielkiej grubości ocieplenia. Jest to najbardziej popularna technologia.
Metoda lekka sucha polega na montażu wełny mineralnej lub styropianu bez użycia zapraw ani klejów, czyli substancji mokrych. Materiał mocuje się wyłącznie przy użyciu elementów mechanicznych, dzięki czemu można go nakładać niezależnie od tego, w jakim stanie technicznym jest ściana. Taki typ ocieplania można wykonywać także zimą.
Jeśli nie wiesz, który rodzaj ocieplenia sprawdzi się w Twoim przypadku, najlepiej zasięgnąć porady u doświadczonego fachowca, który przeanalizuje stan elewacji oraz określi wymagany stopień izolacji i na tej podstawie dobierze najlepszą metodę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Ogród A-Z Krzysztof Biniaś
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. wielkopolskie64-400 Międzychód, 17 Stycznia 3 lok. 15
-
Dom-Jar Pracownia Projektowa Jarosław Gasiński
Biura projektów woj. lubelskie24-320 Poniatowa, Kraczewicka 138
-
Araneo Aleksander Brzeski
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. mazowieckie01-460 Warszawa, Górczewska 228 lok. 106
-
Zielone Salony Marzena Kaczmarska
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. łódzkie95-070 Rąbień AB, Różana 28