Materiał Partnera

Jaka pora roku jest najlepsza na wykonanie wykopów pod fundamenty?

Jaka pora roku jest najlepsza na wykonanie wykopów pod fundamenty?

Warunki, w jakich realizowane są wykopy pod fundamenty, mają duże znaczenie dla ich trwałość oraz przyszłości konstrukcji całego budynku. W ostatnich latach w Polsce obserwowane są łagodne zimy, dlatego prace na placach budowy nie zatrzymują się przez cały rok. Pomimo tak sprzyjających warunków nadal nie zmieniają się umowne zasady dotyczące najlepszej pory na rozpoczynanie inwestycji. Kiedy jest na to najlepszy czas?

Kiedy realizować wykopy pod fundamenty?

Wykopy pod fundamenty teoretycznie mogą być realizowane przez cały rok. Oczywiście o ile pozwala na to temperatura w okresie zimowym. Prace ziemne w przemarzniętym gruncie nie są najlepszym pomysłem. Mimo tego najlepszym okresem na rozpoczynanie budowy jest wczesna wiosna. Praktyka pokazuje, że daty kalendarzowe nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością, warto więc mieć na uwadze, że termin ten dotyczy okresu po zakończeniu roztopów. Chcąc wybrać najlepszy moment, często należy uzbroić się w cierpliwość i być elastycznym.

Okres wczesnej wiosny określany jest jako najlepszy moment na rozpoczęcie wykopów pod fundamenty z kilku istotnych powodów. Przede wszystkim związane jest to z warunkami gruntowymi. Tuż po roztopach teren prezentuje się w najgorszej formie, ponieważ jest wilgotny, a poziom wód gruntowych jest najwyższy. Dopasowanie się do takich warunków pozwoli uniknąć problemów z przemakaniem fundamentów oraz zalewaniem pomieszczeń znajdujących się pod powierzchnią terenu podczas użytkowania budynku.

Czy wykonanie wykopów pod fundamenty trzeba uzależniać od pory roku?

Kolejną zaletą wczesnowiosennej realizacji wykopów jest to, że rozpoczęcie prac o tej porze pozwoli zakończyć stan zerowy w optymalnym czasie, czyli najpóźniej w okresie jesiennym. Dodatkowo poprzedzająca wiosnę zima to dobry moment na przygotowanie wszystkich formalności, m.in. umówienie się z ekipą budowlaną. Warto też zastanowić się nad wynajęciem koparki wraz z operatorem, na przykład w firmie Complex Car realizującej prace ziemne, do realizacji wykopów. Taka usługa znacznie przyspieszy pierwszy etap prac.

Należy pamiętać, że wylanie fundamentów też musi odbywać się w odpowiednich warunkach. Aby materiały budowlane osiągnęły najlepsze parametry, powinny być wykorzystane w temperaturze nie niższej niż -5 st. C. i nie wyższej niż 25 st. C. Przygotowanie wykopów wiosną jest więc najlepszym wyborem umożliwiającym sprawną realizację inwestycji budowlanej, ale nie jedynym.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy