Jaka pianka sprawdzi się do izolacji poddaszy?

Wyobraźmy sobie, że marzenie o własnym domu zaczyna przybierać realne kształty: fundamenty już wylane, ściany pną się w górę, jeszcze stropy, konstrukcja dachowa… Osiągamy stan surowy zamknięty. Albo inaczej – kupujemy dom do remontu. Już prawie, prawie… I nagle okazuje się, że zimą chłód, a latem żar wciska się przez każdą szparę. Trzeba coś zrobić z temperaturą! Zobaczmy, jak to jest z izolacją na poddaszu.
Czym dysponujemy, czyli jaką piankę wybrać?
Nowoczesnym materiałem izolacyjnym jest pianka poliuretanowa, określana również jako pianka PUR. Poliuretan należy do wielocząsteczkowych związków chemicznych, zwanych polimerami. Uwagę budowlańców przykuwają polimery syntetyczne, m.in. dlatego że zapewniają komfort cieplny pomieszczeń oraz chronią przed nadmiernym hałasem, czyli izolują termicznie i akustycznie.
Pinka poliuretanowa jest uniwersalnym materiałem izolacyjnym, który sprawdza się zarówno w nowych jak i remontowanych zabudowaniach. Można ją zastosować:
- budując własne mieszkanie,
- inwestując w zabudowania rolnicze i inwentarskie,
- w obiektach użyteczności publicznej,
- wznosząc hale przemysłowe.
Aby ocieplić jakikolwiek budynek, mamy do dyspozycji 2 rodzaje pianek poliuretanowych:
- piankę zamkniętokomórkową (jest świetnym izolatorem termicznym, tworzy barierę dla wody i powietrza. Nadaje się do ocieplania podłóg, fundamentów, konstrukcji stalowych, wszędzie tam, gdzie zastosowano blachę i beton);
- piankę otwartokomórkową (ma porowatą strukturę, wypełnioną powietrzem. Należy do materiałów oddychających, czyli takich, które pozwalają odparować nadmiarowi wody, dzięki czemu zapobiegają tworzeniu się pleśni i grzybów. Zabezpiecza więc drewno i materiały pochodne. Pianka poliuretanowa o strukturze otwartokomórkowej jest najlepsza do izolowania poddaszy, ścian kolankowych i działowych).
Do producentów poliuretanów, którzy dysponują szerokim zapleczem technologicznym należy poznańska firma Polychem Systems Sp. z o.o. Inwestowanie w bogate zaplecze badawcze przynosi efekt w postaci nowatorskich rozwiązań, dzięki którym można sprostać nawet najbardziej wymagającym i niestandardowym potrzebom Klientów.
Dlaczego warto mieć poddasze w poliuretanach?
Nawet gdy wiemy jakiej pianki powinniśmy użyć do ocieplenia poddasza, pozostaje nam zastanowić się: dlaczego mielibyśmy to robić? Powodów jest co najmniej kilka:
- szybkość i czystość wykonania
W ten sposób nawet bardzo duże powierzchnie można ocieplić w ciągu jednego dnia. Gdy inwestorowi zależy na czasie – ta technologia pozwala go zyskać. Przy odpowiednim zabezpieczeniu pomieszczenia, można także szybko doprowadzić je do stanu używalności, wystarczy zdjąć okrycia.
- oszczędność energii, finansów oraz ziemskiej atmosfery
Izolacja pianką PUR zapobiega utracie ciepła, co korzystnie odbija się na finansach wydatkowanych na energię. Ponadto, redukując zużycie materiałów grzewczych (węgla, gazu, oleju opałowego, drewna), zmniejszamy szkodliwe oddziaływanie dwutlenku węgla na atmosferę ziemską.
- odporność na grzyby i pleśń
Zastosowanie pianki chroni użytkowników budynku przed chorobotwórczymi czynnikami, wywołującymi m.in. różnego rodzaju alergie.
Na szczególną uwagę zasługuje cecha, o której marzą posiadacze domów blisko lasu czy na wsi, wszyscy ci, których w środku nocy budzi odgłos gryzoni tupiących nad głową:
- pianka zniechęca zwierzęcych lokatorów, jak myszy, szczury czy kuny.
Ponadto, pianka PUR zapewnia stałą grubość izolacji (nie zmniejsza swojej objętości na skutek osiadania) oraz perfekcyjne przylega do podłoża (wypełnia wszystkie szczeliny i nie zsuwa się, co oznacza, że nie tworzy mostków termicznych przez które ucieka ciepło).
Jak wybrać ekipę?
W trosce o wysoką jakość usług i dobro klientów, producenci poliuretanów proponują szkolenia z wykonywania izolacji natryskowych. Warto wybrać firmę budowlaną czy remontową, która przedstawi dokument zaświadczający o posiadaniu odpowiednich kwalifikacji.
Dobrze przygotowani wykonawcy:
- mierzą wilgotność konstrukcji, wiedzą bowiem, że poddasze należy koniecznie przesuszyć, jeżeli poziom jego wilgotności przekracza 16 procent,
- dokładnie zabezpieczają wnętrze przez zabrudzeniem (tzw. odkurzem), zasłaniając okna i okrywając powierzchnie, które nie są piankowane,
- posługują się Certyfikatem Autoryzowanego Wykonawcy,
- sprzątają po wykonaniu usługi.
Gdy prace nad izolacją poddasza dobiegną końca, mamy przywilej i obowiązek zmierzyć, czy faktyczna grubość izolacji odpowiada tej, która jest wymieniona w umowie. Ponadto, powinniśmy otrzymać odpowiedni dokument potwierdzający zakres i parametry wykonanych prac.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Men In Garden
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. małopolskie32-020 Wieliczka, Krzyszkowicka 10