Materiał Partnera

Jaką moc powinna mieć fotowoltaika dla domu?

Jaką moc powinna mieć fotowoltaika dla domu?

Decydując się na system fotowoltaiczny w swoim domu, musimy dokonać szeregu wyborów, które pozwolą dostosować ją do naszych potrzeb. Oprócz wyboru odpowiedniego miejsca oraz komponentów samej instalacji niezbędne jest również określenie, ile mocy powinna mieć. Można tutaj wykorzystać pewne uproszczenia i uśrednienia, należy jednak pamiętać, że zapotrzebowanie gospodarstw domowych na energię jest różne i uzależnione od prywatnych predyspozycji.

Moc fotowoltaiki dla domu – o audytach i przewymiarowaniu

Na rynku dostępne są dwa warianty systemu fotowoltaicznego. Pierwszy z nich to off-grid– w tym przypadku nadmiar produkowanej przez nas energii trafia do specjalnych akumulatorów. Drugi z nich to on-grid – oznacza on, że nadmiar wyprodukowanej przez nas energii trafia do sieci energetycznej, a następnie jest przez nas odbierany w okresie obniżonej wydajności paneli (okres jesienno-zimowy). Jest to też tzw. system prosumencki, ponieważ nie tylko jesteśmy konsumentami (kupujemy prąd od sieci), ale również producentami.

Jeśli zainstalujemy panele w dobrze nasłonecznionym miejscu, to w warunkach klimatycznych panujących w Polsce, możliwe jest uzyskanie rocznie około 1000 kWh z 1 kWp zainstalowanej mocy. System fotowoltaiczny dla domu powinien być dostosowany w taki sposób, żeby zaspokajał potrzeby energetyczne obiektu powiększone o straty związane z wysyłaniem energii do sieci. Jest to związane z tym, że za każdy 1 kWh odesłaną możemy odebrać jedynie 0,8 kWh.

To właśnie te dodatkowe 20% więcej mocy niż potrzebujemy, nazywa się przewymiarowaniem. Natomiast wykonanie audytu polega na sprawdzeniu rocznego zapotrzebowania na energię na podstawie rachunków za prąd. Należy zebrać faktury za poprzedni rok rozliczeniowy i na jej podstawie określić – ile kWh zużywamy rocznie.

Jak dobrać odpowiedni poziom mocy?

Dla zwykłych instalacji domowych najlepiej przyjąć, że do realnego zużycia prądu potrzebujemy dodatkowych 20% mocy związanej z rozliczeniem za magazynowanie prądu w sieci. Dlatego najlepszy rozwiązaniem jest założenie, że potrzebujemy 1,25 kWp na każde 100 zł miesięcznego rachunku.

Dystrybucją i montażem systemów fotowoltaicznych zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak Active Green Power z Łodzi. Eksperci wielu z nich służą pomocą przy wykonaniu odpowiednich obliczeń.

Oczywiście oprócz odpowiednich obliczeń kluczowe dla prawidłowego zarządzania energią jest odpowiednie ustawienie paneli. Każdy rodzaj ich zacienienia będzie automatycznie skutkował stratą cennych kWh.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy