Jak zaprojektować nawierzchnię w ogrodzie?
Własny dom z ogrodem to jedno z najczęściej wymienianych przez nas marzeń. Kiedy to marzenie się ziszcza i dom już stoi, zwykle na koniec zostaje nam aranżacja ogrodu. Powinniśmy ją rozpocząć od zaprojektowania nawierzchni, a dopiero później od wzbogacenia krajobrazu o roślinność. W jaki sposób to zrobić, by ogród spełniał nasze oczekiwania pod względem funkcjonalności i estetyki?
Funkcjonalność ogrodu
Przede wszystkim rozeznajmy się w kwestii niwelacji terenu, upewnijmy się, że została ona wykonana przez firmę, która zajmowała się budową naszego domu. Teren powinien być tak ukształtowany, by woda nie gromadziła się przy domu. Kiedy mamy to za sobą, zastanówmy się, co właściwie chcemy robić w naszym ogrodzie, do czego ma nam służyć. Jeżeli jesteśmy zapalonymi ogrodnikami, dla których pielęgnacja roślin to prawdziwe hobby, pozostawmy jak najwięcej miejsca na uprawianie ulubionych okazów. Jeśli nie, zastanówmy się, czy wolimy mieć w ogrodzie więcej trawy, czy wybrukowanych ścieżek i przestrzeni. Wybrukowane ścieżki powinny znajdować się na trasach, którymi najczęściej się poruszamy, a więc na przykład od wejścia na posesję do drzwi domu. Po swoich własnych śladach łatwo sprawdzimy, którędy chodzimy najczęściej. Tam warto postawić na kostkę brukową, podobnie jak na podjeździe, bo wydeptane czy wyjeżdżone ścieżki w trawie prezentują się mało estetycznie. Do wyboru mamy szeroką gamę kostki brukowej z różnych materiałów i w różnych kolorach, którą można układać w naprawdę fantazyjne wzory. Przykłady realizacji możemy zobaczyć w galerii firmy Arkadia.
Estetyka ogrodu
Poza ścieżkami i podjazdem, w ogrodzie możemy również zaprojektować placyk, na którym znajdzie się zadaszona altana lub otwarte miejsce do wspólnego spędzania czasu. Warto, by również pojawiła się tam kostka. Ciekawym pomysłem na urozmaicenie przestrzeni ogrodu jest zastosowanie kamienia ogrodowego. Można z niego układać naturalnie wyglądające murki, otaczać nim klomby czy budować donice. Kruszony kamień ogrodowy można wysypywać z kolei dookoła zasadzonych krzewów czy iglaków oraz w miejscach newralgicznych, gdzie utrudnione będzie koszenie trawy, na przykład wokół domu czy tuż przy ogrodzeniu. Od naszego gustu zależy, czy ogród ma być fantazyjny, czy prosty. Osoby, które lubią prostotę i symetrię, zaprojektują nawierzchnię w taki sposób, by wszystkie linie zbiegały się pod kątem dziewięćdziesięciu stopni. Jeżeli nie mamy pomysłu na to, w jaki sposób zaprojektować ogród, możemy zaczerpnąć inspiracji z sieci, czasopism o ogrodnictwie lub skorzystać z pomocy projektanta, który nam doradzi. Przygotuje dla nas projekt, który nie tylko będzie przedstawiał design, ale również pomoże nam z doborem odpowiednich materiałów i udzieli wskazówek związanych z wykonawstwem. Przy wykonywaniu nawierzchni w ogrodach, warto zawsze sięgnąć po pomoc specjalistów. Układanie kostki brukowej czy kamienia ogrodowego w niewłaściwy sposób może spowodować, że po pewnym czasie część elementów osiądzie lub zaczną się względem siebie przemieszczać. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy podłoże nie jest odpowiednio zagęszczone. Firma Arkadia oferuje swoje usługi z zakresu projektowania, jak i układania kostki brukowej m.in. w Wawrze w Warszawie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana