Jak zaopatrzyć się w urodzajną ziemię?
Jakość ziemi ma zasadniczy wpływ na to, jak będą na niej rosły wszelkie rośliny, począwszy od trawnika, na drzewach skończywszy. Niestety jednak nie w każdym miejscu gleba jest tak samo urodzajna. Co można zrobić, kiedy okazuje się, że gleba w planowanym ogrodzie nie nadaje się do sadzenia? Jak zaopatrzyć się w urodzajną ziemię? Gdzie można ją zamówić w dużej ilości?
Urodzajność ziemi – co to jest i jakie ma znaczenie?
Urodzajność ziemi mierzy się poprzez zapewniany przez nią plon (urodzaj). Bierze się przy tym pod uwagę czas potrzebny na jego wydanie i powierzchnię, jaką zajmuje. Im większy plon wydany w krótszym czasie, tym bardziej urodzajna gleba. Wyróżniamy:
urodzajność potencjalną – czyli potencjał gleby, jej maksymalną urodzajność osiąganą przy optymalnych warunkach;
urodzajność aktualną – czyli w danym momencie. Może się ona zmieniać w zależności od warunków.
Czasem gleba w ogrodzie wymaga tylko drobnych zabiegów i lekkiego wzbogacenia, żeby cieszyć się pięknymi kwiatami oraz gęstym trawnikiem. Niekiedy jednak potrzebne jest nawiezienie ogromnej ilości gleby o wysokiej urodzajności, żeby w ogóle zacząć jakiekolwiek prace. Skąd wtedy wziąć urodzajną ziemię? Kupowanie gleby ogrodowej w workach nie jest praktyczne, zwłaszcza jeśli nie chodzi o przydomowy ogród na użytek prywatny, ale o wielkie, komercyjne projekty.
Jak się zaopatrzyć w urodzajną ziemię?
Wiele ziemi urodzajnej wydobywa się podczas wykopów pod fundamenty budynków lub instalacje. Pozyskuje się wtedy nie tylko piasek, ale też torf, czarnoziem, humus. Firmy, które prowadzą tego rodzaju wykopy, chętnie odsprzedają uzyskaną urodzajną glebę w dużych ilościach. Korzystanie z takich usług jest bardzo korzystne także dlatego, że znika wówczas problem transportu ziemi. Na przykład firma EL-KOP z siedzibą niedaleko Gdańska, nie tylko sprzedaje ziemię urodzajną, ale też zapewnia własny przewóz. Nie trzeba więc samemu wynajmować ciężarówkę, która dostarczy glebę we właściwe miejsce. Oprócz urodzajnych ziem można w takich firmach zamawiać też żwir, piasek lub kruszywa drogowe.
Wykorzystywanie ziem pochodzących z wykopów pozwala też uniknąć marnotrawstwa. Jeśli wartościowej gleby nie oddzieli się na początku, tylko od razu użyje się koparki, zostanie zniszczona i straci swoje właściwości. Stanie się więc bezużytecznym odpadem. Oddzielenie jej i ponowne wykorzystanie jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej proekologicznym i ekonomicznym. To również ważny powód, dla którego warto zaopatrywać się w ziemię urodzajną pochodzącą z wykopów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana