Jak zadbać o nasz ogród zimą?
Nasz ogród zimą najczęściej przykryty jest warstwą białej pierzynki. Wydaje się, że śpi, więc nie absorbuje nas tak bardzo jak wiosną czy jesienią, jednak nawet wtedy nie możemy zapomnieć o kontrolowaniu naszych roślin.
Zabezpieczenie przed mrozem
Większość roślin dobrze znosi mróz i ciężki śnieg, ale są wśród nich i słabsze, którym musimy pomóc przetrwać ten trudny czas. Gdy temperatura spadnie poniżej zera, potrzebują one otulenia odpowiednim materiałem. Wcześniej nie powinniśmy tego robić, ponieważ gryzonie też szukają ciepłego miejsca na przezimowanie. Najlepiej nadaje się do tego słoma, agrowłóknina, papier, trociny czy kora sosnowa. Bezwzględnie unikamy plastikowych folii, które nie przepuszczają powietrza i sprzyjają rozwojowi grzybów.
Pod naciskiem mokrego śniegu, delikatne gałązki drzew i krzewów mogą zostać zdeformowane, a nawet połamane, szczególnie jeśli śnieg zalega dłuższy czas. Dlatego warto regularnie otrzepywać śnieg i podeprzeć gałęzie, które mogą się połamać.
Jeśli jeszcze nie związaliśmy krzewów kolumnowych, należy robić to jak najszybciej, aby uniknąć ich rozłamywania.
Trawnik
W miarę możliwości unikajmy chodzenia po trawniku, a przede wszystkim uważajmy podczas odśnieżania ścieżek, aby nie zarzucać na trawnik zbyt dużej ilości śniegu ze względu na to, że wiosną może się okazać, iż w tych miejscach powstały puste placki.
Rośliny wrzosowate i młode pnącza
Należą one w większości do delikatnych odmian i potrzebują zabezpieczenia przez okrycie stroiszem lub agrowłókniną. Podobnie młode pnącza, można okryć je słomą, obsypać korą sosnową.
Róże
Są to rośliny wrażliwe na mróz i wymagają ochrony przed mrozem i zimnym powietrzem. By uniknąć przemarznięcia, warto je zakopczykować, pilnując aby wał z ziemi był usypany jak najwyżej, gdyż te pędy, które pozostają nad ziemią prawdopodobnie nie przetrwają zimy. Czasami, w przypadku bardzo silnych mrozów, nawet te schowane pod ziemią, przemarzają. Niektóre gatunki róż, np. sztamowe, wymagają dodatkowo okrycia z papieru, słomy lub innego materiału izolacyjnego. Nie wolno zapomnieć o osłonięciu korony.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana