Jak zabezpieczyć dach z blachodachówki przed rdzą?

Blachodachówka to jedno z najpopularniejszych pokryć dachowych wybieranych do domów jednorodzinnych. Duże zainteresowanie wynika z jej bardzo dobrych właściwości użytkowych, w tym wysokiej odporności na warunki zewnętrzne. Liczy się także znakomita estetyka i dostępność różnych wzorów przetłoczeń od przypominających klasyczne esówki po nowoczesne dachówki płaskie. Blachodachówka jest też lekka, dzięki czemu sprawdza się przy modernizacjach.
W jaki sposób producenci zabezpieczają blachodachówkę przed korozją?
Blachodachówka może być produkowana z różnych stopów metali, najczęściej używanym jest jednak stal. Ma ona bardzo dobre parametry wytrzymałościowe, jeśli chodzi o obciążenia mechaniczne czy wydłużenie wskutek rozszerzalności cieplnej. Blachodachówki tłoczone ze stali mają również stosunkowo niewielką masę w odniesieniu do swej powierzchni – wytwórcy mogą wykorzystywać dość cienką blachę, ponieważ przetłoczenia gwarantują jej wymaganą sztywność. Mankamentem stali jest jednak podatność na korozję, zachodząca przy kontakcie z wodą. Choć istnieją stopy, które są na nią odporne, to ich wykorzystanie znacznie podniosłoby cenę wyrobu. Konieczne jest więc stosowanie powłok zabezpieczających.
Podstawową metodą ochrony stali używanej do produkcji blachodachówki jest pokrywanie stali powłoką cynkową albo alucynkową, będącą połączeniem cynku i krzemu. Obie warstwy mają niższy potencjał elektrochemiczny niż zawarte w stali żelazo, ulegają więc korozji zamiast niego. Dodatkowym zabezpieczeniem są nakładane na blachodachówki powłoki wykonane z tworzyw sztucznych. Służą one nadaniu jej koloru, lecz jednocześnie tworzą barierę chroniącą przed przenikaniem wilgoci czy chemikaliów mogących doprowadzić do przyspieszenia rdzewienia. Są to najczęściej powłoki poliestrowe, polimerowe albo poliwinylowe. W przypadku dachówek z posypką będzie to żywica akrylowa.
Co można zrobić, gdy blachodachówka skoroduje?
Najlepszą metodą na zapobieganie korozji blachodachówki jest wybieranie materiałów wysokiej jakości, wytwarzanych przez producentów, którzy oferują na nie długą – niejednokrotnie nawet 25-letnią – gwarancję. Przykładem mogą tu być wyroby dostępne w hurtowni pokryć dachowych AMBIT. W przypadku, gdy użyte pokrycie nie spełnia standardów, warto pomyśleć o jego wymianie. Doraźnym zabezpieczeniem może być usunięcie ognisk korozji, oczyszczenie i odtłuszczenie dachu, a następnie pomalowanie zardzewiałej blachodachówki. Będzie to wymagało użycia farby podkładowej, a następnie farby np. poliwinylowo-akrylowej nanoszonej w dwóch warstwach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Konkret Mariusz Działak
Budowlane usługi - odwodnienia woj. świętokrzyskie25-431 Kielce, marsz. Piłsudskiego 16 lok. 51
-
Bortex Wytwarzanie Artykułów z Tworzyw Sztucznych
Parapety woj. śląskie43-300 Bielsko-Biała, Legionów 63
-
Izolacja Pianką Pur Dawid Nowosielski
Izolacja, termoizolacja, hydroizolacja woj. lubelskie21-560 Międzyrzec Podlaski, Jelnicka 4 lok. 40