Jak zaaranżować ogród w stylu francuskim?
Jeśli przed twoim domem rozpościera się kawałek zielni, to dobrym pomysłem jest urządzenie tam ogrodu w stylu francuskim. Miejsce, które stanie się królestwem roślin oraz w którym będzie panował ład oraz harmonia, będzie idealnym zakątkiem do relaksu czy organizowania przyjęć w pięknych okolicznościach przyrody. Dowiedz się, w jaki sposób stać się właścicielem urokliwego ogrodu w stylu francuskim!
Czym wyróżnia się styl francuski w aranżacji ogrodów?
Tradycja ogrodów francuskich sięga kilka wieków wstecz. W XVII stuleciu ogrodnictwo zyskało miano sztuki, a władcy Francji szczycili się zjawiskowo zaaranżowaną zielenią otaczającą ich pałace. Styl ten – z drobnymi modyfikacjami – przetrwał do dziś i nadal cieszy się sporą popularnością.
Najważniejszymi cechami stylu francuskiego są:
- symetria – podczas sadzenia kwiatów, drzew, budowy ścieżek czy umieszczania obiektów małej architektury ogromnie ważne jest ich symetryczne rozmieszczenie
- ład i porządek – w ogrodzie francuskim nie ma miejsca na chaos, spontanicznie rosnącą roślinność czy przypadkowe elementy dekoracyjne
- proste, regularne formy – dotyczy to zarówno żywopłotów, kształtów klombów kwiatowych, jak i układu ścieżek.
Projekt ogrodu francuskiego musi być starannie dopracowany, a podczas jego realizacji trzeba troszczyć się o każdy detal. Tylko wtedy zostaje osiągnięte – tak ważne dla tego stylu – poczucie harmonii. Wykonanie takiej aranżacji wymaga wiele pracy i jest czasochłonne, dlatego warto wesprzeć się pomocą fachowców – na przykład z Centrum Ogrodniczego Ogrody Śląskie.
Co musi znaleźć się ogrodzie w stylu francuskim?
Ogród francuski to miejsce, gdzie królują formy geometryczne. Stanowią one bazę do tworzenia efektownych rabat kwiatowych, przycinania roślin, ale też do wyznaczania ścieżek.
Wśród roślin, które mogą znaleźć się w takim ogrodzie, wyróżnia się:
- krzewy bzu, jaśminu oraz hortensji
- bukszpan, który można ukształtować w przykuwające wzrok bryły geometryczne
- drzewa – iglaste, takie jak świerki oraz liściaste – kasztanowce, jesiony i klony
- roślinność egzotyczną, czyli drzewka pomarańczowe i cytrynowe
- bukiet ziół – bazylia, tymianek, szałwia
- mniejsze, ale efektowne kwiaty – tulipany, róże, bławatki, irysy czy żonkile.
Jeśli do zagospodarowania jest duża przestrzeń, to warto wyznaczyć symetryczne względem siebie ścieżki i szersze aleje. Kompozycję ogrodu francuskiego uzupełnia mała architektura – urokliwe altanki, nieco bardziej finezyjnie wykończone ławki czy oczka wodne o regularnym kształcie. Warto pomyśleć także o fontannie czy ciężkich, kamiennych donicach na kwiaty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana