Materiał Partnera

Jak wykonać zabudowę balkonu?

Jak wykonać zabudowę balkonu?
Wykonanie zabudowy balkonu nie jest skomplikowane. Najpierw warto upewnić się, czy budynek nie jest zabytkowy  i czy w związku z tym nie istnieją jakieś wytyczne/ograniczenia dotyczące wprowadzania zmian architektonicznych. Jeśli nie ma, i tak lepiej skontaktować się z administracją budynku. Potem zostaje nam podjęcie decyzji co do rodzaju zabudowy i wybór ekipy montującej bądź samodzielne zaplanowanie i przeprowadzenie prac.

Kontakt z administracją przed zabudową balkonu

Nawet, jeśli budynek nie jest wpisany do Rejestru i ewidencji zabytków, warto skontaktować się z administracją. Lepiej się upewnić, czy nie ma żadnych innych przeciwwskazań do zabudowy balkonu, czy nie trzeba złożyć wniosku w urzędzie gminy bądź urzędzie miasta, jeśli zabudowa ma wpływ na całościowy wygląd elewacji i kształt budynku .
Jeśli wykonamy prace bez stosownych pozwoleń, zabudowa balkonu może zostać potraktowana jak samowola budowlana – wyjaśnia specjalistka z firmy Fenti ze Szczecina.

Rodzaje zabudowy balkonu – zabudowa ramowa

Najczęściej widujemy zabudowę ramową – prawdopodobnie dlatego, że jest tańsza od bezramowej. W tym systemie montuje się prowadnice i aluminiowe profile, dzięki którym poszczególne szyby z plexi przesuwają się w lewo lub w prawo. Można też je zamontować w taki sposób, by rozsuwały się na boki. Ważny jest wybór materiałów. Stosuje się szyby pojedyncze, hartowane, klejone, zazwyczaj i grubości 4-6 mm. D obrze, by w swej konstrukcji zawierały uszczelki szczotkowe. Dzięki temu skrzydła zabudowy będą przesuwać się cicho, stłumią dźwięki z zewnątrz, a do wnętrza nie dostanie się kurz ani owady. Zastosowanie szczotek ograniczy też uciekanie energii cieplnej. Jeśli jednak w balustradzie balkonu nie ma otworów, taką zabudowę trzeba regularnie przewietrzać.

Rodzaje zabudowy balkonu – zabudowa bezramowa

Ten typ zabudowy balkonu prezentuje się bardzo elegancko, jeśli szyby są czyste, staje się niemal niewidoczny. Łatwiej uzyskać na niego zezwolenie, bo nie wpływa na całościowy wygląd budynku w tak istotny sposób, jak zabudowa ramowa, z widocznymi pionowymi ramami i innymi elementami konstrukcji. Zabudowa bezramowa jest możliwa do zamontowania także w przypadku nietypowego, zaokrąglonego kształtu balkonu. Jest jednak mniej więcej dwa razy droższa od zabudowy ramowej, której orientacyjny koszt to ok. 350-400 zł/m ² za przeszklenie. Niezależnie od wybranego typu zabudowy  balkonu, po jej zamontowaniu zyskujemy dodatkową przestrzeń na rekreację z widokiem na miasto, czytanie książki na fotelu bądź na składowanie sprzętów, których nie sposób zmieścić w mieszkaniu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy