Materiał Partnera

Jak wykonać izolację paroszczelną stropu?

Jak wykonać izolację paroszczelną stropu?

Odpowiednie izolacja domu czy budynku mieszkalnego lub biurowego jest bardzo ważna. Podstawowym zadaniem prawidłowo wykonanej izolacji budynku jest ochrona  pomieszczenia przed wyziębieniem w okresie zimowym, ale także zbytnim nagrzaniem w lato. Inną cechą wykonanej izolacji powinna być jest ochrona akustyczna, dzięki której zostają wygłuszone dźwięki powietrzne i uderzeniowe. Jest też trzecia, bardzo specyficzna właściwość dobrze wykonanej izolacji budynku – paroszczelność.

Czym jest izolacja paroszczelna?

Jej inna, skrócona nazwa, to paroizolacja. Jest to warstwa folii w ścianie lub w samym stropie, która ma za zadanie ograniczyć przenikanie pary wodnej z pomieszczenia do zewnętrznych warstw konstrukcji. To bardzo istotne, ponieważ tam, gdzie przebywają ludzie, stężenie pary wodnej w powietrzu wynosi 50-70%. W niektórych pomieszczeniach wilgotność może być mniejsza, w innych zaś, ze względu na wykonywanie takich czynności jak pranie czy branie kąpieli, jest ona większa. Para wodna wnika do wnętrza ścian, przez co powoduje zawilgocenie materiału i konstrukcji budowli. Wiąże się to z licznymi problemami, takimi jak pojawienie się pleśni, wzrost przewodnictwa cieplnego przegrody czy jej zamarznięcie i zniszczenie. Dlatego wykonanie izolacji paroszczelnej to bardzo istotny zabieg w momencie kiedy konstruuje się swój własny dom.

Jak odpowiednio wykonać izolację paroszczelną stropu?

Na początek należy wyposażyć się w odpowiednie materiały. Można zdecydować się na te firmy Isover, będącą producentem materiałów izolacyjnych. Istnieją trzy rodzaje folii paroszczelnych. Klasyczne wykonane są z folii polietylenowej, niekiedy wzmacnianej siatką. Wyglądem przypominają folie budowlane, ale oczywiście różnią się od nich przeznaczeniem. Folie aktywne stosuje się jedynie wtedy, gdy pod pokryciem ułożono wysokoparoprzepuszczalną folię dachową. Ich membrany wykonuje się z polipropylenowej włókniny, osłanianej czasem powłoką polietylenową.

Folie paroszczelne są delikatnymi materiałami, które szybko ulegają zniszczeniom. Dlatego należy bardzo uważać, aby nie przerwać paroizolacji, ponieważ wtedy nie będzie mogła spełnić swojego zadania. O odpowiednim montażu materiału informuje producent na jego opakowaniu. Przestrzeganie tych wskazówek jest bardzo ważne. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że izolację paroszczelną wykonamy tak, jak powinno się to zrobić. Zakłady oraz miejsca styków fragmentów folii muszą być uszczelnione. Można je dodatkowo uszczelnić specjalną taśmą. Podczas montażu folii nie można także zapomnieć o pozostawieniu szczeliny wentylacyjnej.

Firma Isover jest liderem, jeśli chodzi o produkcję materiałów izolacyjnych. To profesjonaliści z doświadczeniem, dlatego decydując się na ocieplenie domu warto pomyśleć o skorzystaniu z ich oferty.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy