Artykuł sponsorowany

Jak wykonać ciepły montaż okien? Niezbędne akcesoria

Jak wykonać ciepły montaż okien? Niezbędne akcesoria

Zgodnie z wytycznymi z 2021 roku wartość przenikalności (uw) dla okien nie może być niższa niż 0,9 W/m²K. Na rynku od dłuższego czasu znajdują się produkty o odpowiednich parametrach, które pozwalają na zminimalizowanie strat ciepła. Mało jednak mówi się o odpowiednim montażu okien, a to właśnie od niego zależy, czy zakupiony przez nas model, będzie skutecznie pełnił swoją funkcję.

Ciepły montaż okien – co to jest i co jest potrzebne?

W tradycyjnym montażu okien wykorzystywana jest pianka poliuretanowa, która służy do tworzenia izolacji w profilu okna. Niestety jej właściwości są niewystarczające, ponieważ dobrze izoluje cieplnie, za to ma niską odporność na wilgoć. W takim przypadku dochodzi do tworzenia się w niej mostków ciepła. Są to przestrzenie, przez które z naszych pomieszczeniach ucieka ciepło na zewnątrz. Ich pojawienie się może z czasem znacznie zwiększyć nasze wydatki związane z ogrzaniem pomieszczeń.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest ciepły montaż okien, który składa się z trzech warstw. Rdzeń izolacji wciąż stanowi warstwa pianki poliuretanowej, natomiast do wykonania warstwy zewnętrznej wykorzystuje się taśmę okienną zewnętrzną. Jej zadaniem jest wzmocnienie izolacji cieplnej i akustycznej, przede wszystkim jednak służy do zabezpieczenia profili przed wilgocią. Trzecią warstwę stanowi wewnętrzna taśma paroszczelna, która zapobiega przedostawaniu się do izolacji wilgoci z pomieszczeń.

Produkcją i dystrybucją taśm butylowych wykorzystywanych w ciepłym montażu okien zajmują się firmy, takie jak INTRA z Łodzi.

Ciepły montaż okien – możliwe dofinansowania

W przypadku domów jednorodzinnych zamieszkiwanych całorocznie możliwe jest otrzymanie odpowiedniego wsparcia finansowego przy modernizacji okien i drzwi. Jednym z nich jest program „Czyste Powietrze”, który przewidziany jest dla prac związanych z wymianą kotłów grzewczych starego typu na modele spełniające współczesne standardy emisji. W koszty prac modernizacyjnych można wliczyć te dotyczące ciepłego montażu okien i drzwi.

Istnieje również możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, ponieważ w myśl przepisów następuje:

„ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania do budynków mieszkalnych”.

Dzięki temu wsparciu można od podatku odliczyć koszty poniesione w wyniku prac remontowych – oczywiście pod warunkiem, że inwestycja zostanie ukończona do trzech lat od pierwszego poniesionego wydatku.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy