Artykuł sponsorowany

Jak wybrać olej do kotła grzewczego?

Jak wybrać olej do kotła grzewczego?

Olej opałowy do kotła grzewczego jest jednym z najbardziej ekologicznych paliw do wytwarzania ciepła. Ponadto jest łatwo dostępny i nie sprawia problemu w użytkowaniu. Sprawdź, jakie kryteria brać pod uwagę przy wyborze oleju opałowego, aby tego rodzaju źródło ciepła mogło wykazywać najlepszą efektywność. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w naszym artykule.

Zalety oleju opałowego

Olej opałowy zasila kocioł grzewczy, który jest praktycznie bezobsługowy. Wystarczy ustawić jego optymalne parametry, uwzględniając indywidualne potrzeby gospodarstwa domowego, aby urządzenie działało sprawnie. Co więcej, stosowanie oleju opałowego sprawia, że nie trzeba wykonywać wielu prac, chociażby tych związanych z czyszczeniem podajnika. Tego rodzaju materiał nie generuje żadnych odpadów, poza dymem, który ulatnia się z komina. Dzięki temu praca kotła, który wykorzystuje metodę kondensacji, jest optymalnie czysta i bezproblemowa.

Warto dodać, że olej do kotła grzewczego jest stosunkowo tanim sposobem wytwarzania ciepła, na przykład w porównaniu z gazem płynnym. Komfort jego stosowania jest taki sam, na jaki mogą liczyć gospodarstwa wykorzystujące gaz ziemny. Sprawdza się więc doskonale wszędzie tam, gdzie to medium nie zostało doprowadzone.

Parametry, które warto uwzględniać przy wyborze oleju do kotła grzewczego

Dobra jakość oleju do kotła grzewczego ma ogromny wpływ na efektywność wytwarzania ciepła. Pracownicy EL-BO PALIWA, firmy, która zajmuje się dystrybucją różnych paliw płynnych, potwierdzają, że podstawowym parametrem, na który należy zwracać uwagę przy wyborze oleju do kotła grzewczego, jest jego kaloryczność. Właśnie ten wskaźnik dokładnie mówi o ekonomiczności wytwarzania ciepła. Uwzględnia, jaką ilość energii uzyskuje się poprzez proces jego spalania.

Ważnym czynnikiem jest także zawartość wody w oleju. W dobrej jakości olejach jej poziom nie powinien przekraczać 200 g/kg. Większa ilość może znacznie obniżać temperaturę spalania oraz wywoływać niepożądaną korozję.

Istotna jest również zawartość siarki w oleju do kotła grzewczego. Jej spalanie może przyczyniać się do powstawania niebezpiecznych tlenków, dlatego w dobrym oleju grzewczym nie powinno być jej więcej niż 1%.

Uwagę należy zwrócić też na temperaturę zapłonu, która musi być wysoka, aby zapewnić optymalne bezpieczeństwa pracy kotła grzewczego. Dobrej klasy olej wykazuje ją na poziomie co najmniej 56°C, dzięki czemu minimalizowane jest ryzyko eksplozji kotła.

Wybierając dobrej jakości olej, zyskuje się nie tylko pełne bezpieczeństwa podczas generowania ciepła. Jest to również przyjazny środowisku, niezawodny oraz tani sposób wytwarzania energii cieplnej.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy