Jak wybrać odpowiedni paśnik dla bydła?

Profesjonalny paśnik dla bydła to niezbędny element wyposażenia pastwiska, bo zapewnia on możliwość dokarmiania zwierząt paszą objętościową w momencie, kiedy zacznie brakować naturalnego pokarmu np. z powodu suszy. Właściwie dobrany paśnik musi gwarantować pełne bezpieczeństwo podczas karmienia, ograniczać ryzyko doznania urazów przez zwierzęta, a także odznaczać się wysoką odpornością na uszkodzenia.
W jakim celu stosuje się paśniki?
Paśniki stosowane są poza oborą w celu dokarmiania zwierząt, które przebywają na wybiegu lub pastwisku. Ich zastosowanie nie tylko ułatwia karmienie, ale także chroni podawaną paszę przed czynnikami atmosferycznymi (paśniki z zadaszeniem), pozwala ograniczyć marnowanie paszy dla zwierząt, bo nie jest ona m.in. rozdeptywana przez zwierzęta, a także ogranicza rywalizację pomiędzy bydłem o dostęp do paszy, która może zakończyć się poważnymi urazami.
Wybór paśnika musi opierać się na indywidualnych potrzebach właściciela zwierząt. Ważna jest tutaj nie tylko liczba posiadanego bydła, ale także rodzaj paśnika, bo dostępne na rynku podkuty cechują się różną budową. Warto wziąć także pod uwagę szczególne potrzeby zwierząt np. cieląt. Podczas wyboru paśnika zawsze trzeba kierować się dobrostanem bydła, czyli zapewnić im prawidłowe warunki bytowania i swobody dostęp do paszy – wyjaśnia ekspert z firmy BORYS.
Jak wybrać paśnik? Ważne kryteria, którymi warto kierować się podczas zakupu
Wybierając paśnik dla bydła, trzeba zawrócić szczególną uwagę na jego jakość. Jedynie produkty wykonane z trwałych i bezpiecznych dla zwierząt materiałów staną się udaną inwestycją na długie lata. Warto o tym pamiętać, bo np. samodzielnie zrobione paśniki z drewnianych elementów szybko poddają się działaniu czynników atmosferycznych, a użyte go ich łączenia gwoździe mogą ranić zwierzęta.
Dobry paśnik dla bydła powinien:
- zapewniać łatwy dostęp do paszy,
- zostać dopasowany do indywidualnych potrzeb zwierząt, które wynikają np. z ich wieku,
- gwarantować bezpieczne karmienie i redukować ryzyko rywalizacji o dostęp do paszy,
- chronić paszę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi np. deszczem oraz śniegiem, jeżeli zwierzęta przebywają na pastwisku lub wybiegu w sezonie zimowym.
Co więcej, należy dobrać paśnik względem liczby posiadanych zwierząt. W sklepach dostępne są zarówno paśniki o stosunkowo niedużej liczbie stanowisk, które sprawdzą się np. w przypadku hodowców hobbystycznych, jak i duże paśniki o kilkunastu stanowiskach. Mogą one cechować się różnym kształtem oraz budową; dla zwierząt, które przebywają na pastwiskach oraz wybiegach w sezonie zimowym, wczesną wiosną i jesienią, kiedy karmienie utrudnia nie tylko zmienna pogoda, ale także ograniczona ilość pokarmu naturalnego, najlepiej wybrać zadaszone paśniki, których budowa dodatkowo chroni paszę przez zawilgoceniem podczas kontaktu z mokrym podłożem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Roll-Traw Gospodarstwo rolne Krzysztof Prończuk
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. mazowieckie04-667 Warszawa, Trakt Lubelski 286
-
Motyles Kompleksowa Obsługa Budownictwa Piotr Przybylski
Biura projektów woj. kujawsko-pomorskie87-800 Włocławek, Zimowa 18