Artykuł sponsorowany

Jak wybrać dobry kombajn zbożowy

Jak wybrać dobry kombajn zbożowy
O tym jak ważny w gospodarstwie rolnym jest kombajn zbożowy, wie każdy rolnik. Niestety, wybór tego odpowiedniego, który będzie spełniał wszystkie najważniejsze funkcje i będzie nam służył przez długie lata, nie jest wcale taki prosty. Co więcej, wybrana maszyna musi w stu procentach odpowiadać potrzebom gospodarstwa. Radzimy, czym kierować się podczas wyboru kombajnu zbożowego, aby nie żałować swojej decyzji.

Kombajn zbożowy – podstawowe informacje

Choć ciężko wyobrazić sobie kogoś, kto nie wie czym tak naprawdę jest kombajn zbożowy, to jednak na samym wstępie tego poradnika, warto przytoczyć jego definicję. Kombajn zbożowy jest maszyną rolniczą, przeznaczoną (jak sama jego nazwa wskazuje) do zbioru zbóż. Co więcej, to maszyna jednoetapowa, która służy do jednoczesnego koszenia, młócenia oraz transportu. Zastąpiła ona używane niegdyś kosiarki i młocarnie. Kombajn zbożowy wykorzystuje się do zbioru takich zbóż, jak pszenica, jęczmień, żyto, owies oraz pszenżyto. Jeśli jest odpowiednio zmodyfikowany i zaadaptowany, można z jego pomocą zbierać także rzepak, kukurydzę, słonecznik oraz rośliny motylkowe (w tym groch i łubin).

Jak wybrać dobry kombajn?

Specjaliści z firmy Agromarket Jayszki tłumaczą, że wybór kombajnu zbożowego jest kwestią strategiczną z punktu widzenia samego gospodarstwa. Z tego względu, powinien być on więc dobrze przemyślany i poparty odpowiednimi argumentami. Wszystko dlatego, że dobrze dobrany względem danego gospodarstwa kombajn, pozwoli osiągnąć wysoką wydajność pracy i dobrą jakość zebranego ziarna, przy zachowaniu niskich kosztów eksploatacji. Jako, że producenci oferują szeroki wybór tego typu maszyn, reklamując ich nieprawdopodobne możliwości, bardzo łatwo jest się nabrać na marketingowe chwyty. Szukając kombajnu zbożowego trzeba więc zwrócić uwagę na poszczególne parametry. Ważne, aby kombajn był dostosowany pod względem wielkości i parametrów technicznych do powierzchni, na której będzie w przyszłości pracował. Praca maszyny musi być więc dobrze przemyślana i uzasadniona w racjonalny, ekonomiczny sposób. Same parametry techniczne mają także znaczenie dla wydajności maszyny. Dobry kombajn zbożowy powinien mieć odpowiednią szerokość roboczą zespołów żniwnych, przepustowość zespołów omłotowych, a także dobre parametry pracy silnika i układu napędowego. Ponadto, zwrócić uwagę trzeba także na prawidłowość działania maszyny, na którą wpływ mają straty ziarna, zespół młócący i czyszczący oraz wytrząsacze.

O tym nie wolno zapomnieć!

Kwestią często pomijaną przy kupowaniu sprzętu rolniczego jest dostęp do serwisu technicznego. Nie każdy z nich jest w stanie naprawić dany model maszyny. Warto więc zasięgnąć informacji wśród znajomych lub zrobić dobry research internetowy, aby wiedzieć, jaki sprzęt (w wypadku niespodziewanej awarii) działający w okolicy serwis będzie w stanie naprawić szybko i za rozsądną cenę. W końcu każda awaria powoduje przymusową przerwę w wykonywaniu prac, a to z kolei generuje straty, na które żaden rolnik nie chce i nie może sobie pozwolić.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy