Materiał Partnera

Jak właściwie dbać o szambo przez cały rok?

Jak właściwie dbać o szambo przez cały rok?

Bezodpływowe zbiorniki wciąż są najpopularniejszymi metodami gromadzenia ścieków z posesji jednorodzinnych. Utrzymanie systemu kanalizacyjnego w dobrym stanie może wydawać się trudnym zadaniem, ale tak naprawdę nie jest. Warto jednak pamiętać, że szambo jest jednym z najważniejszych elementów funkcjonalnych domu, dlatego trzeba dbać o nie przez cały rok. Jak to prawidłowo robić?

Szambo czy przydomowa oczyszczalnia?

Wiele osób mieszkających w domach nie wie dokładnie, czy ścieki z ich posesji wpływają do szamba, czy do przydomowej oczyszczalni. W zasadzie działanie tych dwóch systemów jest niemal identyczne, różnica widoczna jest jedynie na etapie końcowym.

Szambo jest zbiornikiem jednokomorowym i bezodpływowym. Przydomowa oczyszczalnia składa się natomiast z dwóch komór oraz system rur drenażowych, przez który odprowadzana jest oczyszczona woda.

Z założenia obydwa te zbiorniki odbierają ścieki z kuchni, łazienki, toalety i pralni. Kiedy nieczystości płynne wpływają do zbiornika, stałe elementy ścieków opadają na dno, tworząc warstwę szlamu. W międzyczasie na górę unoszą się cząsteczki tłuszczu i lżejszych ciał stałych, które tworzą warstwę piany. Oddzielenie warstw zajmuje mniej więcej jeden dzień dla każdego przychodzącego dopływu ścieków. W przypadku szamba tradycyjnego procesy te odbywają się w zbiorniku jednokomorowym. W przydomowej oczyszczalni zachodzą w pierwszej komorze zbiornika, natomiast w drugiej komorze dochodzi do ponownego rozkładu zanieczyszczeń.

Kiedy wywozić szambo?

Opróżnianie zbiorników na ścieki zapewnia bezpieczeństwo środowiska, zwłaszcza tego przydomowego, ale jest również prawnym obowiązkiem właściciela posesji. Każdorazowy odbiór szamba musi zostać udokumentowany. Jak często wywozić szambo?

Częstotliwość opróżniania zbiorników zależy głównie od ilości produkowanych nieczystości. W przeciętnym domu opróżnianie szamba należy zamawiać średnio 1-2 razy na miesiąc. W przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków wywóz jest około 3-4 razy rzadszy – wyjaśnia przedstawiciel firmy Sako-II. Należy pamiętać, że podczas chemicznego i biologicznego rozkładu nieczystości płynnych dochodzi do powstania toksycznego gazu — siarkowodoru, dlatego odradzamy opróżnianie zbiorników na własną rękę i zachęcamy do skorzystania z profesjonalnych usług.

Korzystanie z usług asenizacyjnych gwarantuje nam prawidłowe oczyszczenie szamba, ponieważ zbiornik musi zostać nie tylko opróżniony, ale także pozbawiony gęstych nieczystości, które utrzymują się na dnie.

Jak wspomagać pracę szamba?

Samo regularne opróżnianie szamba czy przydomowej oczyszczalni nie wystarczy. Jeśli chcemy, aby cały system działał prawidłowo, musimy dbać o niego przez cały rok. Właściwa pielęgnacja zbiornika przedłuży jego żywotność, pomagając jednocześnie obniżyć koszty eksploatacji.

Jak dbać o szambo przez cały rok? Oto kilka prostych wskazówek.

  • Pamiętaj o zlecaniu przeglądu szamba pod kątem prawidłowego utrzymania (szczelność, wentylacja) i zapisuj daty kolejnej konserwacji.
  • Regularnie zlecaj opróżnianie zbiornika firmom zajmującym się wywozem nieczystości płynnych.
  • Oszczędzaj wodę i monitoruj jej zużycie (napraw nieszczelne i kapiące krany).
  • Nie używaj toalety i zlewu jako kosza na śmieci. Nie wrzucaj tam fusów z kawy, tłuszczów kuchennych, ręczników odpornych na wilgoć (papierowych ręczników, które nie rozpuszczają się łatwo), jednorazowych pieluch, chusteczek do twarzy, niedopałków papierosów i innych trudno rozkładalnych materiałów.
  • Uważaj na środki czyszczące i dezynfekujące oraz to, co wylewasz do zlewu. Żrąca chemia, oleje silnikowe, smary, farby, pestycydy, silne środki czyszczące itd. nigdy nie powinny trafić do przydomowego szamba.
  • Jeśli chcesz się pozbyć brzydkiego zapachu, możesz dodać do środka szamba specjalny preparat, który posiada odpowiednie bakterie odpowiedzialne za rozkład organicznych zanieczyszczeń.

Postępując zgodnie z tymi radami, utrzymasz cały system kanalizacji w dobrej kondycji i zapobiegniesz kosztownym naprawom.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy