Artykuł sponsorowany

Jak uzyskać odszkodowanie za włamanie do mieszkania?

Jak uzyskać odszkodowanie za włamanie do mieszkania?

Żeby zabezpieczyć mieszkanie, wykupuje się zwykle odpowiednie ubezpieczenie. Stanowi ono gwarancję wypłacenia odszkodowania poszkodowanemu w razie pożaru, awarii, zalania, ewentualnych zdarzeń losowych oraz włamania. Okazuje się jednak, że nawet jeśli dojdzie do kradzieży, nie zawsze można łatwo uzyskać odpowiednie świadczenie. Dowiedz się więc, jak otrzymać odszkodowanie za włamanie do mieszkania.

Ubezpieczenie mieszkania – dokładnie poznaj jego zakres

Niezależnie od tego, w jakiej firmie wykupisz ubezpieczenie na mieszkanie, dokładnie przeanalizuj ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Znajdziesz w nich szczegółowy zakres ochrony razem z wyłączeniami oraz sumę ubezpieczenia. Te informacje powinieneś wziąć pod uwagę, dokonując wyboru. To właśnie z nich dowiesz się, czy dana polisa ubezpiecza mieszkanie także na wypadek kradzieży, włamania.

Warto w tym miejscu podkreślić, że włamanie z definicji wiąże się z użyciem siły fizycznej przez włamywacza. Musi więc pozostawić ślady na drzwiach lub szybach. Ponieważ jednak włamywacze doskonalą swoje metody, coraz częściej dochodzi do tzw. białych włamań. W tym przypadku nie ma śladów, więc ubezpieczyciel może podejrzewać, że rzekoma kradzież została upozorowana. Jak uzyskać odszkodowanie za włamanie do mieszkania i szkody majątkowe, kiedy brak śladów użycia siły fizycznej przez włamywacza?

Jak uzyskać odszkodowanie za włamanie do mieszkania?

Ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia odszkodowania w sytuacji, kiedy:

  • brak śladów włamania (białe włamanie),
  • doszło do rażącego niedbalstwa – na przykład właściciel mieszkania zostawił otwarte okno lub klucz w drzwiach.

Jeśli ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania, pozostaje wejście na drogę sądową w ramach powództwa cywilnego. Warto to zrobić, nawet jeśli w OWU została zawarta definicja włamania, zakładająca pozostawienie przez włamywacza śladów na drzwiach lub wybitych okien. Oczywiście bardzo ważne jest, by zapewnić sobie należyte przedstawicielstwo w sądzie. Najlepiej skorzystać z pomocy firmy prawniczej specjalizującej się w uzyskiwaniu odszkodowań, na przykład firmy Meritum z Bielska-Białej.

Jeden z wyroków wydanych przez Sąd Najwyższy orzekał, że umowa ubezpieczenia pełni funkcję ochronną i nie można tracić z oczu jej celu, opierając się na jej zapisach. Ubezpieczyciele mają obowiązek uwzględniać nowe narzędzia i technologie, z których korzystają włamywacze w naszych czasach. To bardzo ważne orzeczenie, które stanowi podstawę do ubiegania się o odszkodowanie za włamanie do mieszkania, nawet przy braku śladów.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy