Jak uzyskać dofinansowanie kotła?
Zaostrzające się przepisy unijne dotyczące różnych obszarów naszego życia nie zawsze odbieramy pozytywnie, jednak zaostrzające się przepisy dotyczące emisji spalin bardzo nas cieszą. Odkąd zdajemy sobie sprawę, jak potężny wpływ ma na nasze zdrowie i samopoczucie jakość powietrza, coraz bardziej zwracamy uwagę na to, jakich my sami używamy silników, pieców, kotłów. Przestajemy traktować konieczność zakupu maszyny czy urządzenia wyższej klasy jako konieczność przykrą, jednak nie zawsze dysponujemy odpowiednim budżetem, by zakupu dokonać. Jak możemy uzyskać dofinansowanie kotła i z dumą przyczynić się do poprawy jakości powietrza wokół?
Kotły EcoDesign – kotły, w które chce się inwestować
Zanim przejdziemy do tematu dofinansowania nowoczesnych kotłów, postaramy się w przystępny sposób opowiedzieć o unijnych przepisach. Nie będziemy wymieniać numerków, paragrafów, odnośników do norm sprzed lat, a jedynie zdefiniujemy, czym są kotły EcoDesign – czyli kotły, w które chce się inwestować. Już od 2018 roku obowiązuje zakaz sprzedaży kotłów o klasie emisji niższej niż 5, a od roku 2020 mamy kotły EcoDesign, w Polsce nazywane też kotłami EkoDesign, które spełniają jeszcze bardziej zaostrzone kryteria. Jak mówią nam przedstawiciele firmy Kotły Grzewcze DRAGON z Pleszewa, by kocioł mógł uzyskać znak EcoDesign, laboratorium przeprowadza badania emisji i uzyskiwania ciepła w bardzo zróżnicowanych warunkach.
Dofinansowanie kotła EcoDesign
W Polsce dofinansowanie zakupu kotłów EcoDesign można pozyskać w ramach wielu programów, które są realizowane przez samorządy gminne, wojewódzkie, a także w ramach programów rządowych. W tym roku głównym programem dofinansowania nowoczesnych kotłów jest Program Czyste Powietrze 2020. Program ten przewiduje przede wszystkim dofinansowanie wymiany starych źródeł ciepła na kotły EcoDesign, ale też np. dofinansowanie docieplenia przegród budynku, wymianę stolarki, czy modernizację instalacji C.O. Jak podejść do tematu dofinansowania kotła w praktyce? - Naszym zdaniem najlepiej znaleźć informacje bezpośrednio na stronie naszego miasta lub samorządu, bo dzięki temu mamy pewność, że nie zaskoczą nas np. żadne dodatkowe formalności, jak opinia zakładu kominiarskiego, czy protokół sporządzony przez uprawnionego instalatora w przypadku zmiany ogrzewania. Na stronach urzędów możemy znaleźć zakładki, w których pobrać można odpowiednie formularze. Jeśli jednak wciąż mamy wątpliwości, możemy poprosić o pomoc pracowników firmy dystrybuującej kotły grzewcze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana