Materiał Partnera

Jak utwardza się żywicę epoksydową?

Jak utwardza się żywicę epoksydową?

Żywice epoksydowe należą do stosunkowo nowych materiałów – znane są od połowy ubiegłego stulecia. Właściwości żywic epoksydowych sprawiają, że znalazły one szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Kompozyty i laminaty z żywic używane są m.in. w przemyśle motoryzacyjnym i stoczniowym, żywice wylewane i nakładane metodą malarską sprawdzają się w budowlance i branży meblarskiej.

Sieciowanie żywic epoksydowych. Okiem chemika

Pod pojęciem żywic epoksydowych kryje się grupa chemoutwardzalnych związków, zawierających polarne pierścienie epoksydowe. Żywice w postaci nieutwardzonej to lepkie ciecze albo ciała stałe o masie cząsteczkowej dochodzącej maksymalnie 4000 g/mol. Płynne żywice nie mają praktycznego zastosowania, ale po usieciowieniu tworzą materiały o wyjątkowo korzystnych właściwościach fizycznych. Sieciowanie żywic epoksydowych zachodzi w procesie utwardzania, którego efektem jest materiał nietopliwy i nierozpuszczalny

Do usieciowienia żywicy epoksydowej dochodzi w wyniku reakcji chemicznej obecnych w niej grup funkcyjnych (epoksydowych oraz hydroksylowych) z grupami aktywnych utwardzaczy. Do sieciowania żywicy wykorzystuje się utwardzacze bezwodnikowe, aminowe, izocyjany oraz utwardzacze powodującą polimeryzację jonową grup epoksydowych żywicy. Dobór utwardzacza uzależniony jest od rodzaju żywicy epoksydowej, a także warunków, w jakich zachodzić będzie sieciowanie. Najszersze zastosowanie w przemyśle mają utwardzacze bezwodnikowe i amonowe.

Utwardzanie żywic epoksydowych w praktyce

Wiemy już, że do utwardzenia żywicy dochodzi w wyniku konkretnej reakcji chemicznej. Ale w jaki sposób powstają posadzki żywiczne i stoliki epoksydowe? Trudno wymagać, by ekipy montażowe na budowie czy rzemieślnicy w stolarniach korzystali z własnych laboratoriów chemicznych. Na szczęście nie muszą. Większość dobrze zaopatrzonych sklepów z chemią budowlaną ma w swojej ofercie zestawy produktów przeznaczonych do pracy z żywicami. Twórcy designerskich mebli z drewna i żywicy, tacy jak WOODEN CREATIONS EPOXY, zwykle korzystają z profesjonalnych, dwuskładnikowych produktów do odlewania warstw i laminowania.

W zestawach dwuskładnikowych znajdują się dwie butelki: z żywicą i z utwardzaczem. Obie substancje należy dokładnie wymieszać w określonych przez producenta proporcjach i jak najszybciej wykorzystać. Proces sieciowania zaczyna się szybko, dlatego kluczowa jest sprawna aplikacja i bardzo precyzyjne działanie. Po wylaniu gotowej mieszanki niemal natychmiast rozpoczyna się proces utwardzania. Co ważne, podczas mieszania składników do żywicy można dodać specjalnego barwnika, który pozwoli uzyskać oczekiwany efekt kolorystyczny. 

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy