Jak uszczelnić dach? Porady i wskazówki
Szczelność dachu – znaczenie i materiały
Szczelność dachu to podstawa funkcjonalności każdego budynku. Zabezpieczenie przed przedostawaniem się wody to wymóg nie tylko w przypadku budynków mieszkalnych. Warto przy tym zaznaczyć, iż szczelność pokrycia dachowego zależy od wielu czynników. Warto zwrócić tu uwagę na:- Rodzaj pokrycia – najchętniej wykorzystywane pokrycia dachowe to materiały blaszane, blachodachówki, a także dachówki ceramiczne oraz cementowe. W tym celu wykorzystuje się również papę. Pokrycie dachowe powinno zapewniać szczelność i zabezpieczać przed przedostawaniem się wilgoci w głąb konstrukcji.
- Kąt nachylenia dachu – każdy dach powinien być zaprojektowany tak, by odprowadzanie wilgoci było jak najbardziej efektywne. W tym celu tworzy się konstrukcje o odpowiednim spadku, który pozwala łatwo pozbyć się wody opadowej z połaci dachu.
- Obróbki blacharskie – elementy, takie jak pasy rynnowe, kosze dachowe czy też obróbki przyścienne, stanowią wykończenie pokrycia dachowego i mają istotne znaczenie dla jego szczelności.
Nieszczelny dach. Co robić?
Wykrycie nieszczelności w dachu zwykle polega na zauważeniu przecieku w pomieszczeniu, np. w postaci nieestetycznych zacieków na ścianach czy sufitach.Tego typu usterek warto również poszukać przy przeglądach i konserwacjach dachu. – Podpowiada przedstawiciel firmy Solidny Dekarz. - Profesjonalny dekarz powinien sprawdzić obróbki blacharskie, wentylację, pokrycie oraz więźbę dachową. Metoda naprawy nieszczelności zależy od jej przyczyny. Jeśli problemem jest niewłaściwie ułożona czy uszkodzona dachówka – taki element zdejmuje się i zakłada nowy. Wymiany mogą też wymagać uszczelki czy elementy obróbek blacharskich. Istnieje również możliwość położenia materiałów uszczelniających, np. silikonu, szczególnie, jeśli nieszczelność występuje np. w okolicy otworów okiennych czy wentylacyjnych.Pamiętajmy, aby wszelkie tego rodzaju usterki naprawiać jak najwcześniej, by nie doprowadzać do poważnego uszkodzenia dachu, co może wiązać się z kosztownym remontem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana