Jak urządzić wnętrze w stylu art déco?

Po pierwszej wojnie światowej na salonach zawitał nowy styl w aranżacji wnętrz – art déco. Meble utrzymane w tej stylizacji, efektowne i nietuzinkowe, także dziś są ciekawą ozdobą współczesnych mieszkań oraz domów. Dzięki nim stworzymy w nich niesamowitą atmosferę, nie tracąc na funkcjonalności umeblowania.
Masywne, zaokrąglone meble (biurka, toaletki czy kredensy) tworzone ze sklejki lub fornirowane egotycznymi gatunkami drewna, tapicerowane, opływowe kanapy sprawią niczym wehikułem czasu przeniesiemy się w czasy dwudziestolecia międzywojennego, gdy styl art déco miał swój rozkwit.
Tradycyjne meble art déco
Kształty
Co kojarzy nam się ze znanym z lat 20-tych i 30-tych XX w. stylem art déco? Masywne meble o zaokrąglonych i uproszczonych kształtach! Ta nowa stylizacja mebli stanowiła połączenie elementów różnych nurtów: kubizmu, który był źródłem masywnych i kanciastych brył , fowizmu i ekspresjonizmu z ich kontrastującymi, żywymi kolorami oraz wiedeńskiej secesji cechującej się zamiłowaniem do kół i kwadratów. Meble w stylizacja art déco zdobiły inkrustacje. Ozdoby te, w myśl zasady, że meble mają być przede wszystkim praktyczne, uproszczono do delikatnych linii – kształtów kobiecych, układów roślinnych, zwierząt czy gwiazd.
Materiał
Meble art déco tworzono z przeróżnych gatunków drewna. Najczęściej budowano je z mahoniu, klonu, jesionu, jaworu, orzecha włoskiego, jasnego dębu i południowo amerykańskiego palisandru. Nowym materiałem, który zaczęto wykorzystywać do produkcji mebli była też sklejka, która zastąpiła pełne drewno. Popularne były także tapicerowane kanapy, które dekorowano wielkimi prostokątnymi poduchami.
Wytwórcy mebli dbali bardzo o staranne i efektowne wykończenie ich powierzchni. Jako fornir używano ekskluzywnego hebanu. Prócz niego meble wykańczano, lakierując je lakierem syntetycznym, zaś te bardziej wytworne pokrywano skórą węża, rekina albo imitacją tej ostatniej, laką, masą perłową, aksamitem albo chromowanym metalem czy blacha lustrzaną. Meble te często zdobiono dodatkowo egzotycznymi materiałami, np. kością słoniową.
Meble art déco we współczesnych wnętrzach
Co zyskamy, umieszczając meble art déco w naszych domach? Z pewnością wygodne w użytkowaniu pomieszczenia o niecodziennej stylistyce. Niezależnie od tego, czy są to odnowione, oryginalne międzywojenne meble czy jedynie współczesne stylizacje, artystycznie wyglądające, masywne bryły wykonane ze szlachetnych gatunków drewna, dodadzą elegancji i prestiżu każdemu pokojowi.
Solidne kredensy, toaletki oraz biurka o zaokrąglonych kształtach, fornirowane egzotycznymi gatunkami drewna albo skórą, przykładowo wężową czy krokodylą, wprowadzą do naszego domu niecodzienną atmosferę. Natomiast stoliki kawowe o opływowym wyglądzie, zbudowane z połączenia drewna, metalu i szkła albo tapicerowane kanapy, wpasują się doskonale zarówno w wystój pomieszczeń urządzanych na styl tradycyjny, jak i nowoczesny.
Na koniec warto pamiętać, że współczesny ciąg kuchenny sięga także swymi korzeniami do stylu art déco. W dwudziestoleciu międzywojennym wymyślono bowiem, że w miejsce kuchennych kredensów powinno postawić się proste szafki o uniwersalnej wysokości pokryte blatem oraz szereg szafek wiszących. Czy nie na tym pomyśle opieramy się dziś, urządzając nasze kuchnie?
Autor: Anna Jaroszewicz
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Skugi Żagle Przeciwsłoneczne Anna Stefaniak
Żaluzje, rolety, markizy, moskitiery woj. wielkopolskie64-800 Studzieniec, os. Przylesie 12
-
Vernal FHUP - Rolety, Żaluzje
Żaluzje, rolety, markizy, moskitiery woj. kujawsko-pomorskie87-100 Toruń, Kaliskiego 9
-
DG Rolety Damian Glibowski
Żaluzje, rolety, markizy, moskitiery woj. śląskie43-300 Bielsko-Biała, Sternicza obok Nr 28