Materiał Partnera

Jak urządzić sypialnię w stylu retro?

Jak urządzić sypialnię w stylu retro?

Styl retro zadomowił się na dobre w aranżacji wnętrz. Dlaczego? Może tęsknimy za minionym czasem, a może podążamy jedynie za nową modą... Pewne jest jedno, dzięki stylizacji retro uzyskamy efekt „starodawnego” pomieszczenia w nowoczesnym domu.

Kwiaty na pościeli i nie tylko

Co nam kojarzy się ze stylem retro? Drewniane meble ze złoceniami i kwieciste wzory. Z tego powodu nie może zabraknąć kwiatów również na pościeli w naszej sypialni. Jakie kwieciste wzory będą najlepsze? Postawmy na klasykę i przypomnijmy sobie babcine różowe lub czerwone róże na beżowym czy białym tle. Pomyślmy jak świetnie taki motyw skomponuje się z tradycyjnym drewnianym łożem... Oczywiście nikt nie zabroni nam zaopatrzyć się w pościel z innym wzorem kwiatowym. Pamiętajmy jednak – styl retro to klasyczna kolorystyka, bez seledynów, amarantów czy turkusów. Jeżeli chcemy, aby nasza sypialnia w stylu retro była rzeczywiście stylowa, jej ściany pokryjmy tapetą z kwiatowym wzorem. Wybierzmy tradycyjne kolory kwiatów na jasnym tle – uzyskamy naturalny efekt.  Nie zapominajmy, że chcąc ukwiecić ściany, nie powinniśmy nawlekać kwiatowej pościeli a jednolitą i odwrotnie, gdy zależy nam na pościeli z kwiatowym wzorem, zdecydujmy się na pomalowanie ścian na jasną (kremową, beżową lub jasnopomarańczową) barwę. Unikniemy w ten sposób wrażenia, że nasza sypialnia w stylu retro została urządzona z przesytem dekoracyjnym.

Meble niczym z minionej epoki

Sypialnia w stylu retro musi mieć właściwie dobrane meble. Najlepiej sprawdzi się tradycyjne, wykonane z ciemnego drewna umeblowanie o prostej formie i zdobionych elementach. Dzięki niemu uzyskamy prawdziwie staroświecki wygląd wnętrza. Warto wiedzieć, że meble w stylu retro to nie tylko zdobione meble drewniane, ale także szafy czy łóżka ze złoceniami. Błyszczący element chociażby jednego mebla zdominuje pomieszczenie, zmieniając jego charakter. Taka stylizacja umeblowania komponuje się doskonale z kwiatowymi motywami pościeli czy ścian, uważajmy jednak, aby złoceń nie przedawkować. Nie chcemy przecież uzyskać wrażenia tandetności, przez które nasza sypialnia w stylu retro z zachwycającej zmieni się w kiczowatą.

Babcine dodatki

Pamiętajmy, że sypialnia w stylu retro wymaga całościowej stylizacji. Z tego powodu wybrana przez nas pościel, udekorowane ściany i zakupione meble potrzebują odpowiednich dodatków. Dobierzmy zatem do nich właściwe, stylowe zasłony oraz dużą, stojącą lampę nocną z ozdobnym, stylizowanym abażurem. Całości niech dopełni dywan utrzymany w głębokiej kolorystyce brązu lub śliwki w drobne wzory. Efekt – prawdziwa sypialnia w stylu retro. Idealne miejsce do odpoczynku oraz do snu – pełne ciepła i przytulności.

Autor: Anna Jaroszewicz

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy