Jak urządzić domowy gabinet?
Nie zawsze mamy w domu czy mieszkaniu osobne wolne pomieszczenie, które moglibyśmy przeznaczyć na swoją pracownię. Gabinety zwykle kojarzą się nam z zamożnymi rezydencjami. Historycznie umotywowane przeznaczenie takich pracowni związane jest z przechowywaniem ksiąg, kolekcji zbiorów, rękopisów. Ich początki bowiem sięgają XVI wieku, jednak i współcześnie znajdują doskonałe zastosowanie – są udogodnieniem dla osób pracujących, uczących się albo gromadzących kolekcje książkowe.
Funkcje gabinetu
Istotne jest określenie, jaką funkcję spełniałby nasz gabinet. Może on być doskonałą indywidualną pracownią, w której odnajdywalibyśmy spokój i skupienie, a także odpoczynek po pracy. Można również urządzić go jako specjalny pokój do nauki. Osoby zajmujące się edukacją szczególnie potrzebują wyciszonego pomieszczenia z wygodnym siedziskiem i przestrzenią na gromadzenie notatek. Wreszcie gabinet może stać się domową biblioteką lub jednocześnie czytelnią. Użytkownicy cieszyliby się urokiem biblioteczki zaaranżowanej na własny sposób – mogłaby to być starodawna biblioteczka z kominkiem oraz ogromną liczbą książek i albumów albo nowoczesna czytelnia z projektorem do oglądania filmów i sprzętem do słuchania muzyki.
Czego w gabinecie nie może zabraknąć?
Skoro gabinet ma być przede wszystkim funkcjonalny, nie może w nim zabraknąć pewnych elementów, sprzętów czy mebli. Jeśli już więc określimy przeznaczenie pomieszczenia, kierujemy się poniższymi krokami.
Trudno wyobrazić sobie gabinet bez regałów, niezależnie od tego, czy to będzie mały regał na bieżące dokumenty czy olbrzymie półki na całej ścianie na zgromadzone książki, płyty i czasopisma. Oprócz regału niezbędne będzie biurko z wygodnym fotelem – komfortowe miejsce do pracy i nauki, również intymne miejsce użytkownika, w którym według uznania gromadzimy potrzebne gadżety. Wśród najważniejszych mebli domowych pracowni znajduje się siedzisko. Niech to będzie głęboki fotel, kanapa albo oryginalne wyżłobienie w meblach wyścielone materiałem – wygoda gwarantuje jakość naszej pracy!
Pamiętajmy również o dobrym oświetleniu, które jest niezbędne podczas nauki czy pracy. Jeśli chcemy stworzyć wyjątkowy klimat w czasie seansów filmowych albo odpoczynku, pomyślmy o żarówkach ledowych na podwieszanym suficie, o kolorowym oświetleniu albo uroczych lampach stojących.
Warto zadbać także o dodatkowe elementy dekoracyjne. Do jednych z nich należy bez wątpienia kominek, który bez problemu można zastąpić jego imitacją, a światło palącego się kominka – oświetleniem elektrycznym lub zwykłymi świecami. Miękki dywan dopełni uroczy klimat kominka, a w chłodne wieczory zastąpi fotel. Nie zapominajmy o obrazach, które świetnie dopasują się do ciepłych pomieszczeń lub – w nowoczesnym wariancie – podkreślą nietypową aranżację.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana