Materiał Partnera

Jak ułożyć sztućce na stole?

Jak ułożyć sztućce na stole?

Odpowiednia oprawa i dekoracja stołu powoduje, że każdy posiłek smakuje jeszcze lepiej. Talerzyków, sztućców i naczyń jest jednak tyle, że w zasadach ich właściwej aranżacji można się pogubić. W artykule omawiamy odpowiednie ułożenie sztućców na stole. Zapraszamy do lektury!

Jak układać sztućce i kiedy jest to konieczne?

Oczywiście nie sugerujemy, że przy każdym obiedzie musisz rozkładać pełen komplet sztućców. Na posiłki w bliskim, wąskim gronie nie ma takiej potrzeby. Wystarczy komplet z łyżką, nożem i widelcem – ale kluczowe jest to, że je również trzeba odpowiednio ułożyć. W tym artykule doradzimy więc, jak ułożyć podstawowy komplet sztućców, ale też ten bardziej rozbudowany, odpowiedni na oficjalne okazje.

Podstawowe ułożenie sztućców

Kluczowe przy posiłku jest korzystanie z jednego kompletu sztućców. To nie mogą być przypadkowe łyżki i widelce – taki zestaw złożony z różnych elementów nie wygląda estetycznie.

Zasady ułożenia sztućców na stole wyglądają następująco: po lewej stronie talerza powinien znajdować się widelec, natomiast po prawej – nóż i łyżka.Kolejność ułożenia sztućców powinna nawiązywać do kolejności podawania dań. Jeśli najpierw podajesz przystawkę, nóż do niej przeznaczony powinien znajdować się dalej od talerza, a bliżej ręki niż łyżka do zupy. 

Jak ułożyć sztućce po jednej stronie? Noże powinny mieć ostrza skierowane do talerza, natomiast łyżki powinny być odwrócone dnem do stołu.

Kolejną kwestią są sztućce deserowe, czyli zwykle łyżeczka lub/i widelec. Powinny znajdować się nad talerzem, a ich trzonki powinny być skierowane w przeciwnych kierunkach, czyli łyżeczka zwrócona w prawo, a widelec –  w lewo. 

Prawidłowe ułożenie sztućców nie jest trudne!

Jak widzisz, podstawowe ułożenie sztućców na rodzinną kolację czy innego rodzaju przyjęcie jest bardzo łatwe. Warto zapamiętać układ sztućców przy stole, by w razie potrzeby nie zastanawiać się nad tym i nie popełnić faux-pas. Znajomość tych zasad na pewno będzie dobrze świadczyć o Tobie jako o gospodyni.

Ułożenie sztućców po posiłku – kilka wskazówek

Wiemy już, jak wygląda ułożenie sztućców na stole, teraz pora dowiedzieć się, jak ułożyć sztućce na talerzu po zakończonym posiłku. Wbrew pozorom ma to spore znaczenie! Znając te zasady, zaimponujesz gospodarzom i wykażesz się znajomością zasad savoir-vivre w restauracji czy na przyjęciu. 

Prawidłowe ułożenie sztućcówpo posiłku sprawi, że gospodarz poczuje się pochwalony lub przeciwnie – przekażesz, że posiłek nie przypadł Ci do gustu. Nie wszyscy znają zasady, ale nie są one skomplikowane, więc warto je zapamiętać. Jak układać sztućce po posiłku?

Skończony posiłek

Pierwszy komunikat, który możesz zasygnalizować sztućcami, to zakończenie posiłku. Wystarczy w tej sytuacji położyć sztućce równolegle do siebie, najlepiej w układzie sygnalizującym godzinę 17 na zegarze. Kelner będzie wiedział, że takie nakrycie może już zabrać.

Przerwa w jedzeniu

Kiedy jeszcze nie skończyłaś, ale zrobiłaś sobie przerwę w jedzeniu, ułóż ze sztućców „daszek”, czyli widelec umieszczasz trzonkiem na godzinie ósmej, a nóż – na czwartej. Każdy kelner zrozumie, że taki układ sygnalizuje przerwę, a nie koniec posiłku.

Smakowało mi!

Jest też sposób na ułożenie sztućców, który sygnalizuje udany, smaczny posiłek. Jeśli jesteś zadowolona z posiłku, ułóż sztućce równolegle do krawędzi stołu. Taki komplement może zostać przekazany kucharzowi!

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom wiesz już, jak ułożyć sztućce i na stole, i po posiłku, kiedy to Ty jesteś gościem. Zasady są proste, więc warto je sobie przyswoić.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy