Jak taniej podlewać ogród?
Są tacy, którzy potrafią oszczędzać na codziennych wydatkach, i tacy, którym pieniądze niebezpiecznie przeciekają przez ręce. Czy na wszystkim można oszczędzić? To kwestia sporna, ale oszczędzanie wody jest jak najbardziej możliwe i świadczy o naszej przedsiębiorczości.
Właściciele ogrodów wiedzą, jak wiele wody trzeba zużyć, aby sprostać ich najważniejszym wymaganiom pielęgnacyjnym. Podpowiadamy, jak zaoszczędzić na podlewaniu ogrodu, nie zabierając roślinom potrzebnej porcji wody. Sprawdź, na czym polega tanie podlewanie ogrodu.
Wodomierz
Najbardziej popularnym i najszybszym rozwiązaniem jest zainstalowanie oddzielnego wodomierza do ogrodu, który zmierzy rzeczywistą ilość zużywanej do podlewania wody, a jednocześnie spowoduje zmniejszenie wydatków o koszty kanalizacji. Koszty, jakie wówczas poniesiemy są jednorazowe i dotyczą rozdziału instalacji wodociągowej oraz zakupu dodatkowego wodomierza.
Studnia
Właściciele ogrodu często decydują się na budowę studni. Jeśli zasobność naszego portfela jest nieco większa, to można pomyśleć o studni głębinowej, której największą zaletą jest duża wydajność ze względu na głębokość wwiercenia. Pompa umieszczona jest w niej na dole, co powoduje, że jej nie słychać i jest mniej narażona na zanieczyszczenia.
Drugi rodzaj studni, to abisyńska. Tu głębokość może wynosić tylko do 10 metrów, dlatego istnieje ryzyko, że wydajność tej studni może być niewystarczająca. Ponadto, pompa umieszczona jest na górze, co sprawia, że możemy odczuwać dyskomfort podczas jej pracy. Koszt wywiercenia studni abisyńskiej jest jednak o połowę mniejszy niż głębinowej.
Podlewanie ogrodu za pomocą wody deszczowej
Dobrym pomysłem jest pozyskanie wody deszczowej do celów ogrodowych. Woda spadająca z nieba, w przeciwieństwie do tej z wodociągu, jest darmowa. Taka woda jest bardzo czysta, a jej zanieczyszczenie powstaje dopiero po zetknięciu się z dachem. Deszczówkę można zbierać w beczkę umieszczoną pod rynną, ale taki sposób sprawdza się tylko w przypadku niewielkich powierzchni, takich jak ogródki działkowe.
W przypadku większych ogrodów polecamy specjalne instalacje zbierające deszczówkę. Koszt takiego układu jest jednorazowy i szybko się zwraca. Instalacja składa się ze zbiornika na wodę, filtrów oczyszczających i systemu doprowadzającego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana