Jak stworzyć wnętrze dla malucha?
Przyjście dziecka na świat jest wydarzeniem niezwykłym i wprowadza wiele zmian. Reorganizacja naszego życia odbywa się na poziomie psychologicznym, logistycznym, finansowym oraz mieszkaniowym. Warto zadbać o to, by miejsce, w którym będzie się rozwijać, było jak najlepiej przystosowane oraz stworzyło mu warunki do właściwego rozwoju. Sprawdź, jak odpowiednio urządzić pokój dziecka.
Etapy życia i rozwoju
Rozwój malucha jest niezwykle ważny na każdym etapie jego życia. Jako noworodek odbiera już pierwsze bodźce, między innymi wyczuwa zapach, zauważa podstawowe barwy. Następnie, w miarę rozwoju, zaczyna się interesować wszystkim dookoła przez próbowanie, smakowanie. Potem stawia pierwsze kroki i ćwiczy wspinaczkę, a wówczas szczególnie ważne jest odpowiednie zastosowanie mechanizmów zabezpieczających. Pamiętajmy, że dziecko żyje nieustannie w świecie fascynujących zainteresowań, które zmieniają się wraz z upływem czasu i jego dojrzewaniem. Dlatego przestrzeń domowa powinna być na bieżąco aktualizowana dla potrzeb rozwojowych dziecka i nie powinna ograniczać się tylko do jednego pokoju. Dziecko uczy się, po prostu żyjąc.
Meble w pokoju dziecka
W pierwszym roku życia wymagania nie są zbyt duże. Pokój dziecka uwzględnia konieczne i funkcjonalne umeblowanie. Podstawowymi meblami będą: łóżeczko, przewijak oraz szafka stojąca w pobliżu, na której w zasięgu ręki będą wszystkie potrzebne rzeczy do pielęgnacji malucha. Kiedy dziecko osiągnie wiek przedszkolny, przychodzi czas na postawienie stolika i krzesła odpowiedniego do jego wzrostu, na których będzie mógł rozwijać zdolności manualne, oraz regały z szufladami, pudełkami potrzebnymi do porządkowania i sortowania zabawek. Im starsze dziecko, tym bardziej powinno decydować o swoim pokoju. Zaufajmy naszym dzieciom, one często intuicyjnie wyczuwają, co na danym etapie jest dla nich najlepsze.
Pokój dziecka: kolory i oświetlenie
Duży wpływ na rozwój dziecka ma odpowiednie dobranie barw. Kolory w pokoju naszego malucha powinny być jasne, ciepłe i stonowane, ale uzupełnieniem powinny być kontrastujące elementy wyposażenia, takie jak: poduszki, naklejki na ścianie czy meblach, kolorowe pudełka itd. Nie zabierajmy dziecku światła. Na pewnym etapie życia, nawet nocą, powinno tlić się bardzo delikatne światło, szczególnie kiedy takie jest wyraźne życzenie dziecka.
Pokój dziecka i bezpieczeństwo
Zastosowanie kilku prostych rozwiązań, pozwoli zmaksymalizować bezpieczeństwo naszych dzieci. Bardzo ważne jest zabezpieczenie kontaktów plastikowymi zaślepkami. Jeśli nie posiadamy owalnych stołów czy ław, na wszystkich rogach umieśćmy silikonowe narożniki, gdyż zazwyczaj głowa dziecka znajduje się na ich wysokości. Plastikowe skobelki uniemożliwią maluchowi otwieranie okien oraz szafek i bawienie się ich zawartością. Ważne jest odpowiednie przystosowanie kuchni, gdzie dziecko jest narażone na największą ilość zagrożeń. Ograniczniki i specjalne płotki ochronne mocowane do płyty kuchennej, uniemożliwią dziecku sięganie po gorące naczynia. Kuchnia, to również miejsce, gdzie znajduje się wiele ciekawych dla dziecka rzeczy, takich jak: łyżki, widelce, noże, produkty spożywcze, lekarstwa, środki chemiczne. Powinny one być niedostępne dla dzieci, w szafkach zamykanych na klucz lub umieszczonych jak najwyżej. Wyobraźnia dziecka nie ma granic, a czujny rodzic powinien za nią nadążać. Można to osiągnąć tylko w jeden sposób - niemal nieustannie obserwując swoją pociechę. Oprócz stworzenia poczucia bezpieczeństwa, pomoże mu poznać swoje dziecko i wkroczyć w jego fascynujący świat. A wspaniałą konsekwencją będzie dobra relacja między rodzicem a dzieckiem. Tak stworzony pokój dziecka bez wątpienia zapewni bezpieczeństwo.
Autor: Justyna Kusio
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana