Artykuł sponsorowany

Jak stworzyć ogród na dachu?

Jak stworzyć ogród na dachu?

Jak się okazuje, dawne rozwiązania nie są tak przestarzałe, jakby mogło się wydawać, bo nie od dziś znane są choćby przypadki zielonych dachów (np. słynne Wiszące Ogrody Semiramidy). W ten sposób można nieciekawe miejsce, jakim jest dach, wykorzystać konstrukcyjnie i jego powierzchnię przeznaczyć na coś tak pożytecznego, jak taras czy ogród.

Narodziny tarasu

Żeby na dachu znalazł się upragniony taras lub ogród, muszą być jednak poczynione odpowiednie kroki, które uzdatnią potencjalną przestrzeń. Przede wszystkim w takiej sytuacji stosuje się tzw. dach odwrócony. Nazwa pochodzi stąd, iż kolejność jego warstw zostaje odwrócona w porównaniu ze zwykłym dachem, którego układ nie wytrzymałby większych ciężarów. Na takiej konstrukcji może zostać bowiem swobodnie osadzona zieleń (zielone dachy) lub coś innego, jak ogrody, parkingi i miejsca wypoczynkowe. W tym celu warstwę uszczelniającą kładziemy pod warstwą ocieplającą (izolacja cieplna, paraizolacja). Do budowy tarasu lub ogrodu na dachu stosuje się płyty betonowe lub kamienne, płytki ceramiczne, drewno czy deski z kompozytów drewnianych. Należy zwrócić uwagę na pożądane właściwości ostatniego wyliczonego rozwiązania. Deski takie bowiem można kłaść dosłownie na każdym płaskim dachu i nie wymagają one specjalnych elementów montażowych. Do tego zachowują one zapach i wygląd drewna oraz charakteryzują się podobnymi zaletami. Przede wszystkim chronią przed nagrzewaniem się dachu i nie wymagają prawie konserwacji, posiadając przy tym dwudziestopięcioletnią gwarancję!

Główne zalety

Analizując dokładnie pozytywne strony zagospodarowania dachu, najważniejszym wydaje się fakt, że dzięki temu zyskujemy doskonałą izolację termiczną budynku. Z jednej strony latem możemy uniknąć nagrzewania się dachu do temperatury przekraczającej 25°C, podczas gdy zimą dzięki takiemu rozwiązaniu nie spada ona poniżej zera. Także takie konstrukcyjne rozwiązanie pozwala oszczędzać na naprawach „zielonego dachu”, gdyż wspaniale zwiększa żywotność pokrycia bitumicznego. Dach taki nie tylko należy docenić ze względu na walory estetyczne. Kolejną zaletą okazuje być zatrzymywanie sporej ilości wód opadowych, która zostaje odprowadzona z pewnym opóźnieniem.

Podstawowe wady

Decydując się na zielony dach, trzeba wziąć pod uwagę także pewne utrudnienia. Musimy przede wszystkim liczyć się z kosztami, jakimi będziemy przez to obciążeni. Potrzeba sporo środków na zakup roślinności, a następnie pieniędzy na jej pielęgnację. Zwiększone wydatki będą związane z zabiegami wokół uszczelniania i zabezpieczania dachu od przerastających korzeni. Do tego uprawa roślinności na takiej powierzchni także zdecydowanie przewyższa inwestycje pieniężne związane z pokryciem dachu metodą tradycyjną.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy