Jak składować opał?

Wiele z nas nie przywiązuje uwagi do tego, gdzie przechowuje opał. A jest to bardzo ważne z punktu widzenia wydajności. O składowaniu opału powinniśmy myśleć na długo przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Wcześniejszy jego zakup i odpowiednie przygotowanie sprawi, że łatwiej się go rozpali oraz dłużej utrzyma on wysoką temperaturę. Sprawdźmy zatem, jak prawidłowo przechowywać drewno i węgiel!
Jak prawidłowo składować drewno na opał?
Składowanie drewna na długi czas przed okresem grzewczym pozwoli oddać wilgoć drewna, która początkowo sięga nawet 60 procent (prawidłowo przygotowane drewno powinno zawierać, nie więcej niż 20 procent wody). Jak wiadomo, wilgotne drewno jest praktycznie nie do użytku. Nie dość, że trudno jest je rozpalić, to dodatkowo produkuje dużo dymu. Co więcej, rozpalanie wilgotnym drewnem źle wpływa na przewód kominowy, z uwagi na fakt, że odkłada się wewnątrz kreozot, czyli rakotwórczy składnik smoły.
Podstawowym zadaniem sezonowania opału jest zmniejszenie jego wilgotności. Aby to osiągnąć, niezbędne jest do tego prawidłowe składowanie. Przed tym należy jednak odpowiednio pociąć i ułożyć drewno w suchym miejscu z zapewnionym przewiewem. Firmy specjalizujące się w sprzedaży opału, szczególną uwagę zwracają właśnie na sposób przechowywania, tak jak robi to skład opału w Krakowie.
Jeżeli na działce mamy wystarczająco dużą przestrzeń, dobrze jest wyznaczyć teren pod drewutnię – niewielki domek, który sprawdzi się również do przechowywania narzędzi ogrodowych. Innym rozwiązaniem jest zadaszona pergola (lub zabezpieczenie drewna folią), która ochroni drewno przed deszczem i tym samym zabezpieczy nasz opał przed wilgocią. Wówczas, najlepiej jest wybrać ścianę południową, przy której opał będzie się naturalnie suszyć.
Jeśli nie mamy wystarczająco miejsca na naszej posesji, możemy składować opał w kotłowni, jednak jest to dobre rozwiązanie tylko na jeden sezon grzewczy. Pamiętajmy także, aby nie kłaść drewna bezpośrednio na ziemi i wietrzyć, co jakiś czas pomieszczenie.
Jak przechowywać węgiel na opał?
Składowanie węgla na opał nie jest tak wymagające jak przy drewnie. W tym przypadku niewłaściwie przechowywany węgiel pod wpływem wilgoci może tracić kaloryczność, co w następnym kroku może spowodować o wiele mniejszą wydajność. Wilgotny węgiel trudniej jest także rozpalić i utrzymać jego stałą temperaturę (podobnie jak w przypadku drewna opałowego). Węgiel możemy składować po prostu w pobliżu naszego kotła, co jest bardzo praktyczne i komfortowe. Opał ten możemy przechowywać w wyznaczonym miejscu w kotłowni luzem lub przechowywać go w workach.
Powierzchnia składu opału powinna zależeć od zapotrzebowania kotłowni na paliwo, które wynika głównie z rocznego zapotrzebowania na ciepło budynku, wartości opałowej paliwa oraz sprawności systemu ogrzewania – zauważa specjalista reprezentujący firmę Luskar z Krakowa.
Na koniec, zwracajmy uwagę na to, aby zachować bezpieczną odległość od kotła – minimum 1 metr, gdyż jest to surowiec łatwopalny, dlatego trzeba wziąć pod uwagę także względy bezpieczeństwa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Studio Q Pracownia projektowa Anna Dąbrowska
Architekci woj. zachodniopomorskie71-772 Szczecin, Pozdawilska 3a
-
El-Har Projektowanie i Wykonawstwo w Zakresie Usług Elektrycznych Hanna Waszak-Rudecka
Biura projektów woj. wielkopolskie62-025 Kostrzyn, Wrzesińska 56
-
Weirauch Architektoniczne biuro projektowe Architekt Maciej Weirauch
Architekci woj. wielkopolskie62-800 Kalisz, Serbinowska 1a