Jak sadzić iglaki?

Na początku musimy zaznaczyć, że sadzenie drzew iglastych nie jest zadaniem prostym. Jest to raczej praca dla doświadczonego ogrodnika. Jeśli jednak chcesz spróbować swoich sił, służymy radą i pomocą. Na czym polega sadzenie iglaków? Zaczynajmy!
Sadzonkowanie iglaków czyli ich rozmnażanie radzimy rozpocząć od takich gatunków jak np. cis pospolity czy tuja olbrzymia. Sadzenie iglaków jest nieco prostsze niż sadzenie sosny zwyczajnej czy świerku pospolitego.
Sadzenie iglaków: etapy
Po pierwsze, wiosną w okolicach marca i kwietnia lub na jesieni pomiędzy 25 sierpnia a 15 września należy zerwać gałązki z dwu-trzy letniego drzewka iglastego. Tak urwaną gałązkę skróćmy o około 2 centymetry. Przy użyciu ostrego noża usuńmy z gałęzi większość igieł, pozostawiając jedynie te, które rosną na szczycie gałązki.
Następnie w doniczce przygotujmy podłoże, radzimy aby żyzna gleba pomieszana była z torfem, będzie to najlepsze podłoże dla przyszłego drzewka. W tak przygotowanej ziemi możemy sadzić drzewka. Gałązki możemy włożyć w otwory wyżłobione w ziemi (otwory te nie powinny być głębsze niż 4 centymetry). Jakie odstępy zachować pomiędzy gałązkami? Najlepiej około 5-10 centymetrów.
Warto dół gałązki przed włożeniem jej do gleby zamoczyć w wodzie i obsypać proszkiem korzeniotwórczym. Taką substancję możemy kupić w każdym sklepie ogrodniczym.
Posadzone w ziemi gałązki najlepiej umieścić w szklarni, gdzie zapewnimy im odpowiednie warunki rozwojowe, tj. temperaturę około 20 stopni Celsjusza oraz duża wilgotność powietrza.
Po roku lub dwóch latach przebywania w szklarni młode drzewka możemy posadzić w glebie w ogrodzie.
Dzięki powyższym wskazówkom sadzenie iglaków będzie już bardzo proste!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Artprol Ceckowscy Spółka jawna
Rolnicze narzędzia, sprzęt woj. podlaskie16-400 Suwałki, Bakałarzewska 19a
-
Markflor Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandytowa
Szkółki drzew, krzewów woj. małopolskie30-685 Kraków, Cechowa 127a