Materiał Partnera

Jak przygotować się do sadzenia róż w ogrodzie?

Jak przygotować się do sadzenia róż w ogrodzie?

Sadzenie róż nie wymaga wiele pracy – wystarczy dobranie odpowiedniej sadzonki, właściwego miejsca i terminu oraz stosowanie się do prostych porad w trakcie samego sadzenia. Warto jednak dowiedzieć się, jak uniknąć podstawowych błędów, które mogą wpłynąć negatywnie na stan Twoich róż. Sprawdź nasz poradnik, aby dowiedzieć się więcej. Sadzenie róż nie wymaga wiele pracy – wystarczy dobranie odpowiedniej sadzonki, właściwego miejsca i terminu oraz stosowanie się do prostych porad w trakcie samego sadzenia. Warto jednak dowiedzieć się, jak uniknąć podstawowych błędów, które mogą wpłynąć negatywnie na stan Twoich róż. Sprawdź nasz poradnik, aby dowiedzieć się więcej.

Termin sadzenia róż zależy od tego, jaką kupiłeś sadzonkę. Róże w doniczkach wymagają sadzenia wczesną wiosną – latem będą potrzebowały intensywnego podlewania i mogą nie zdążyć ukorzenić się do pierwszych przymrozków. Natomiast róże z odkrytymi korzeniami lepiej zasadzić jesienią, kiedy są dostępne na rynku (najlepiej zaraz po zakupie). Jeśli już zdecydowałeś się na to, jaką sadzonkę chcesz kupić, poznaj porady dotyczące sadzenia róż przygotowane dla Ciebie przez Ziemovita. Dzięki nim piękne róże na dobre zadomowią się w Twoim ogrodzie.

Sadzenie róż – wybór odpowiedniego miejsca i podłoża

Róże to krzewy ozdobne, a zatem zazwyczaj sadzi się je w bardzo widocznym miejscu ogrodu – warto jednak upewnić się, czy w ciągu dnia jest ono dostatecznie nasłonecznione, w przeciwnym wypadku kwiaty róż nie rozkwitną lub będą mało efektowne. Stanowisko powinno być także dostatecznie osłonięte przed wiatrem, tak aby np. silna wichura nie zniszczyła delikatnych płatków róż. Istotne znaczenie przy wyborze miejsca ma również jego wielkość. Różne gatunki róż wymagają bowiem różnych odległości między sadzonkami, aby krzewy mogły rosnąć, nie przeszkadzając sobie nawzajem:
  • róże rabatowe i wielokwiatowe – sadzić w odległości ok. 30–50 cm;
  • róże pnące – co ok. 1,5–2 m;
  • róże parkowe – co ok. 50 cm–1,5 m.
Róże potrzebują podłoża, które nie jest ciężkie oraz przepuszcza nadmiar wody – niezależnie od odmiany krzewy będą dobrze rosły w glebie lekko kwaśnej lub obojętnej (pH 6,5). W zapewnieniu roślinom optymalnej struktury podłoża oraz dostarczeniu im wszystkich niezbędnych mikro- i makroelementów może pomóc Ci ziemia do róż Ziemovit. Żyzność podłoża zwiększy także dosypanie kory lub pokruszonego węgla drzewnego.

Jak sadzić róże w ogrodzie?

Po wyborze idealnego miejsca oraz podłoża można przystąpić do sadzenia róż. Będzie ono przebiegało nieco inaczej w zależności od tego, jaką sadzonkę kupiłeś.
  • Róże w doniczkach – na początku trzeba wykopać dołek dwu- lub trzykrotnie większy od rozmiarów bryły korzeniowej sadzonki. Pod żadnym pozorem nie wolno obłupywać ziemi z korzeni, ponieważ może to doprowadzić do wyschnięcia krzewu róży po zasadzeniu. Na dno należy następnie wysypać warstwę ziemi ogrodowej lub specjalnej ziemi do róż i dopiero potem delikatnie włożyć sadzonkę do dołka. Tak przygotowany krzew obsypujemy u nasady żyzną ziemią.
  • Róże z odkrytymi korzeniami – dołek powinien być dostatecznie duży, aby przycięte do długości ok. 25 cm korzenie mogły rozchodzić się równomiernie bez zawijania. System korzeniowy trzeba następnie przysypać ziemią.
W obu przypadkach po zasadzeniu należy udeptać ziemię wokół krzewu oraz bardzo intensywnie go podlać. Warto również rozsypać warstwę kory sosnowej, która będzie utrzymywała wilgoć. Pierwsze nawożenie róż dobrze przeprowadzić już w kilka tygodni po ich zasadzeniu. Na rynku można znaleźć wiele środków dostosowanych do potrzeb poszczególnych odmian rośliny, jednak na początek dobrym rozwiązaniem okaże się nawóz granulowany do róż Ziemovit, który będzie wspomagał rozwój wszystkich gatunków róż. Jego atut stanowi również to, że można użyć go w czasie sadzenia rośliny. Jak widać, sadzenie róż tak wiosną, jak i jesienią nie jest wielkim wyzwaniem – wystarczy kierować się powyższymi wskazówkami, aby już za moment Twój ogród wypełnił się zapachem pięknych kwiatów…

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy