Materiał Partnera

Jak przygotować ogród na wiosnę?

Jak przygotować ogród na wiosnę?

Wiosna kojarzy się z porządkami w ogrodzie, czyli sprzątaniem zniszczonego otoczenia ze śmieci czy usuwania i naprawiania uszkodzonych elementów małej architektury ogrodowej. Jakie prace należy wykonać w czasie wiosennych porządków?

Jak zadbać o trawnik?

Aby trawnik pięknie się prezentował, to należy właściwie o niego zadbać. Prace pielęgnacyjne trawnika należy rozpocząć od usunięcia z niego starych gałęzi i liści. Kolejnym krokiem jest wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego u wielu osób pojawia się pytanie: „kiedy wertykulować trawnik?”. Najlepiej jest tę czynność przeprowadzić, gdy temperatura powietrza przez co najmniej kilka dni będzie utrzymywała się powyżej zera. Po wertykulacji trzeba przeprowadzić aerację, która poprawi jakość gleby i sprawi, że trawa będzie lepiej rosła. Ostatnim elementem wiosennej pielęgnacji trawnika jest rozrzucanie piasku, który przyczynia się do intensywnego wzrostu trawy.

Pielęgnacja drzew i krzewów

Wiosna jest odpowiednim terminem na przeprowadzenie cięcia pielęgnacyjnego kilkuletnich iglaków, drzewek owocowych oraz krzewów, które kwitną w lecie i jesienią. Jest ono niezbędne do usunięcia starych, uszkodzonych i chorych gałęzi. Dobrze wykonane cięcie pielęgnacyjne poprawia kształt korony drzewa i zwiększa kwiatostan. Podczas cięcia należy skrócić gałęzie o ¾ długości. Wiosną warto przyciąć takie kwiaty jak m.in. pigwa, kalina, porzeczka.  

Nawożenie jest bardzo ważnym elementem wiosennej pielęgnacji drzew i krzewów. Rośliny warto zasilać kompostem lub nawozem organicznym. Drzewa iglaste i różaneczniki, warto podsypać korą ogrodową.

Uwaga! Jeśli krzew kwitnie wczesną wiosną, to należy go przycinać dopiero po przekwitnięciu.

przycinanie krzewów

Jak dbać o drewno po zimie

W pielęgnacji ogrodu bardzo ważne jest wyczyszczenie i renowacja drewnianych elementów małej architektury ogrodowej, np. mebli czy elementów ogrodzenia. Drewno pod wpływem warunków atmosferycznych traci kolor, pęka, a nawet odkształca się. Dlatego tak ważne jest poprawnie wykonana i regularna konserwacja za pomocą odpowiednich środków ochronnych m.in. oleju, lakierobejcy i farby.

Przed przystąpieniem do konserwacji trzeba drewno dokładnie wyczyścić wilgotną ściereczką lub specjalnym środkiem. W kolejnym kroku należy za pomocą papieru ściernego usunąć starą farbę. Następnie za pomocą suchej szmatki usunąć pył i pomalować drewniane elementy wybranym wcześniej preparatem. Jeśli elementy zostały zaatakowane przez grzyba, to należy usunąć zniszczoną warstwę, a następnie zmienione miejsce pokryć impregnatem, a dopiero później lakierobejcą.

Przygotowanie ogrodu warzywnego

Właściwe przygotowanie gleby pod ogródek warzywny jest kluczem do dobrych plonów. Dlatego, zanim przystąpisz do siania i sadzenia warzyw, to powinieneś odpowiednio przygotować ziemię. Idealna gleba powinna mieć lekką i przepuszczalną strukturę. Musi być bogata w składniki pokarmowe, dlatego rok wcześniej jesienią należy przekopać ziemię z kompostem (będzie nam do tego potrzebny własny kompostownik). Dzięki temu wiosną gleba będzie idealna dla warzyw.

Wiosenne przygotowanie ogrodu jest pracochłonnym zajęciem, które warto wykonać dla lepszych plonów.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy