Materiał Partnera

Jak przebiega proces budowy domów z bali?

Jak przebiega proces budowy domów z bali?

Budując wymarzony dom, coraz chętniej decydujemy się na drewno. Chatki z bali to już nie tylko domena hal pod Tatrami czy opcja na domek letniskowy. Niemal w każdym zakątku Polski powstają niesamowite projekty drewnianych domów, urzekające jakością wykonania i designem. Natomiast wszyscy, którzy skusili się na drewno jako materiał budulcowy zachwalają sobie funkcjonalność i komfort codziennego życia.

Budowa drewnianego domu różni się od stawiania budynku murowanego, z tego względu należy zaufać firmie specjalizującej się w budynkach tego typu. Fachowcy zajmą się dostarczeniem najlepszego surowca, znają się także na specyfice drewna - między innymi wiedzą, jakimi metodami ocieplić budynek, aby spełniał odpowiednie normy. Koszt budowy domu drewnianego jest podobny do tego murowanego. Budowa fundamentów pod drewno jest tańsza. Można wymieniać jeszcze sporo przykładów, a rezultat sprowadza się do tego, że cenowo ani nie zyskamy, ale też nie stracimy - tłumaczy specjalista z firmy Findrewno. Jednak w przypadku domu z bali możemy liczyć na dużo szybszą pracę. Samą budowę możemy rozpocząć nawet zimą, a to czasami nie jest możliwe przy domach murowanych. Jeżeli wybierzemy dobrych fachowców to już w siedem miesięcy możemy wprowadzać się do świeżo postawionego budynku.

Budowa domu drewnianego składa się z kilku poszczególnych etapów. Pierwszy z nich to stan surowy otwarty. W jego trakcie następuje zakup surowca, transport, obróbka oraz suszenie i podstawowe zabezpieczenie impregnatem. Drewno pod budowę domu powinno być wysokiej jakości i posiadać wilgotność poniżej 18% - tłumaczy specjalista z Findrewno. Natomiast wszystkie elementy muszą być przed przystąpieniem budowy suszone przemysłowo. Jakość budulca jest w tym przypadku szczególnie ważna, o ile nie podstawowa. Najlepsze drewno kosztuje sporo, dlatego wiele osób decyduje się na tańsze zamienniki. Stąd mamy wątpliwości co do czasu eksploatacji drewnianego budynku. Byle jaki materiał generuje niższą jakość.

Kolejny krok to wylanie fundamentu, postawienie zewnętrznych i nośnych ścian z bali oraz konstrukcja dachu wraz z jego poszyciem.

Drugi etap to stan surowy zamknięty, w trakcie którego instalujemy okna i drzwi zewnętrzne. W zależności od jakości świadczonych usług i koordynacji ekip możemy dojść do tego momentu budowy nawet w trzy lub cztery miesiące. W trakcie trzeciego etapu następuje montaż instalacji wewnętrznych, montaż ścian działowych i izolacji, położenie posadzek, postawienie kominów i wentylacji oraz impregnacja wewnątrz i na zewnątrz ścian drewnianych. Warto wiedzieć, że drewno to nieco bardziej wymagający materiał niż mury - kompleksową impregnację musimy wykonywać co jakiś czas (mniej więcej co trzy lata), żeby materiał zachował jakość i piękno.

Ostatni etap, tzw. "pod klucz", obejmuje wykończenie ścian i sufitów, instalację drzwi wewnętrznych, wykonanie podłóg, położenie glazury w kuchni i łazienkach, założenie gniazd i przełączników elektrycznych oraz instalację pieca centralnego ogrzewania i grzejników.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy