Materiał Partnera

Jak powstają domy z bali?

Jak powstają domy z bali?

Domy z bali to konstrukcje, które budowane są w technologii zrębowej i stanowią alternatywę dla obiektów murowanych. Podstawowym budulcem takich domów, są drewniane bale układane na sobie poziomo. W obecnych czasach dzięki nowoczesnym technologiom domy z bali buduje się bardzo szybko, co stanowi jedną z zalet decydującą o rosnącej popularności takiego typu obiektów. W jaki sposób buduje się domy z bali?

Jak produkowane są bale do domów drewnianych?

Budowa domów z bali rozpoczyna się od produkcji głównego materiału – drewnianych kłód. Są one starannie sortowane zgodnie z długością i średnicą, a następnie sprawdzane pod kątem wad i układane w stosy. Po uwolnieniu z kory kłody przechodzą proces frezów wykończeniowych, które nadają im cylindrowy kształt o gładkiej powierzchni. Następnie przeprowadza się frezowanie podłużne, dzięki czemu bale mogą równo do siebie przylegać w trakcie budowania ścian. W kolejnych etapach można budować domy z bali toczonych, które za pomocą odpowiednio przygotowanych kłód zapewnią równość wznoszonych powierzchni.

Na czym polega budowa domów z bali?

W drewnianych domach z bali wykonuje się klasyczne ławy fundamentowe z betonu, mniejsze niż dla domów murowanych. Ściany zewnętrzne zawsze zaczynają się nie niżej niż 30 cm nad poziomem terenu. Podwalinę stanowi pół bali, dzięki czemu cała ściana opiera się na pełnym balu. Ściany wznoszone są w konstrukcji wieńcowej, na zrąb lub na zamek. Warto jednak pamiętać, że drewno kurczy się na skutek wysychania i zgniatania balii, dlatego też w domach tych zmniejsza się z czasem wysokość. Osiadanie należy uwzględniać przy montażu okien i drzwi. Warto jednak pamiętać, że tylko odpowiednio obrobione bale sprawią, że taki dom będzie trwały i odporny na wiele niekorzystnych czynników. Dlatego producent domów z bali Light Project z Marek cieszy się tak dużym uznaniem Klientów, którzy poszukują sprawdzonych i trwałych konstrukcji.

Dlaczego warto budować domy z bali?

Domy z bali wyróżniają się wieloma zaletami, które wpływają na ich popularność. Nie wydzielają szkodliwych substancji, są przyjazne dla środowiska, posiadają doskonałą izolację akustyczną, a także zatrzymują ciepło w środku. Bale użyte do konstrukcji ściśle do siebie przylegają, dlatego zwiększa to właściwości termoizolacyjne konstrukcji. Drewniane budynki są także znacznie bardziej estetyczne i sprawiają wrażenie przyjemniejszych w odbiorze, niż betonowe konstrukcje. Warto wybierać renomowane firmy zajmujące się budową domów z bali, które zapewnią solidne i trwałe wykończenie obiektu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy