Artykuł sponsorowany

Jak powinna przebiegać prawidłowa instalacja klimatyzacji?

Jak powinna przebiegać prawidłowa instalacja klimatyzacji?

Ocieplanie się klimatu powoli zmusza właścicieli domów i mieszkań do zastępowania przenośnych wentylatorów profesjonalną klimatyzacją, która służy nie tylko do schładzania pomieszczeń latem, ale może także dogrzewać wnętrze zimą. Jeżeli planujesz zakup klimatyzacji do domu i chcesz, żeby służyła Ci długo oraz działała sprawnie, należy ją poprawnie zamontować. W tym artykule dowiesz się, jak powinna wyglądać prawidłowa instalacja klimatyzacji!

Montaż klimatyzacji krok po kroku

Instalacja klimatyzacji w domu, mieszkaniu czy biurze to wieloetapowe zadanie składające się z kilku kroków. Pierwszym z nich jest wybór miejsca na klimatyzator. Powinien być on umieszczony w takim miejscu, aby dystrybucja powietrza w pomieszczeniu była równomierna. Warto na tym etapie skorzystać z pomocy fachowców, którzy doradzą Ci, w jakim miejscu klimatyzator będzie pracował najefektywniej. Zadbaj, aby do klimatyzatora był łatwy dostęp, co ułatwi jego późniejszy serwis i czyszczenie. Jednostka wewnętrzna powinna być umiejscowiona tak, aby zimne powietrze nie dmuchało bezpośrednio na domowników. Odległość od sufitu nie powinna być mniejsza niż 20 centymetrów. Natomiast po bokach jednostki zaleca się zostawić minimum 30 centymetrów odstępu od innych elementów wyposażenia. Jakie są kolejne kroki?

  • Montaż jednostki wewnętrznej

Przewody łączące jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną powinny zostać przeprowadzone przez ścianę, dlatego należy wywiercić otwory, przez które zostaną poprowadzone przewody elektryczne i rurki do skroplin. Po ich wykonaniu można przystąpić do przymocowania do ściany jednostki wewnętrznej i podłączenia do niej instalacji freonowej oraz elektrycznej. Nie można zapomnieć tutaj o właściwej izolacji!

  • Montaż jednostki zewnętrznej

Na tym etapie instalacja klimatyzacji wykonywana jest na zewnątrz budynku, np. na elewacji, dachu lub balkonie. Przy czym należy pamiętać, aby odległość między jednostką wewnętrzną i zewnętrzną była jak najmniejsza. Klimatyzator powinien być umieszczony w miejscu zacienionym, w odpowiedniej odległości od okien i jak najbliżej jednostki wewnętrznej. Następny krok to połączenie ze sobą obu jednostek instalacjami elektrycznymi i rurami.

  • Próba szczelności, odpowietrzenie i napełnienie czynnikiem chłodniczym

Przed uruchomieniem klimatyzatora należy wykonać próbę szczelności, odpowietrzenie układu i usunięcie wilgoci. Do tego celu idealnie sprawdzi się pompa próżniowa. Na koniec wystarczy wypełnić instalację czynnikiem chłodniczym i przeprowadzić próbę uruchomienia.

Montaż klimatyzacji – skorzystaj z pomocy fachowców!

Na efektywność i wydajność pracy klimatyzatora oraz jego bezpieczną eksploatację ma wpływ nie tylko jego rodzaj, ale również prawidłowa instalacja, dlatego warto zlecić instalację fachowcom. Profesjonalny montaż często jest także niezbędnym warunkiem do uzyskania gwarancji producenta danej klimatyzacji.

Dla naszych klientów instalujemy klimatyzacje w domach, mieszkaniach, biurach i zakładach przemysłowych. Dysponujemy także urządzeniami sprawdzającymi się idealnie w hotelach czy restauracjach – dodaje specjalista z firmy Klima Plus z Poznania, która zajmuje się sprzedażą, montażem i serwisem urządzeń klimatyzacyjnych i wentylacyjnych.

Choć samodzielny montaż klimatyzacji pozwoli więcej zaoszczędzić, to jednak istnieje duże ryzyko, że coś pójdzie nie tak. O wiele bezpieczniej i rozsądniej jest skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy – najlepiej tej, od której zakupiliśmy klimatyzację. Firmy takie po zakończeniu prac, często oferują przeszkolenie właściciela klimatyzacji w zakresie jej użytkowania. Aby klimatyzacja spełniała dobrze swoje zadanie, konieczne jest regularne wykonywanie przeglądów i konserwacji. Jest to gwarancja bezpieczeństwa oraz bezawaryjnej eksploatacji. Brak regularnego serwisowania może doprowadzić do zmniejszenia wydajności, a nawet awarii klimatyzacji.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy