Materiał Partnera

Jak postąpić w przypadku awarii elektrycznej?

Jak postąpić w przypadku awarii elektrycznej?

Postępowanie w przypadku awarii elektrycznej zależy od tego, z jakim rodzajem usterki mamy do czynienia. Bywają bowiem awarie, których przyczyny są dość prozaiczne np. uszkodzenie sprzętu podłączonego do sieci. W takich sytuacjach może pomóc odłączenie zepsutego urządzenia i włączenie bezpieczników. Są jednak poważniejsze awarie, których usunięciem musi zająć się fachowiec. Jak więc należy zachować się, gdy mamy do czynienia z awarią elektryczną?

Jakie są najczęstsze przyczyny awarii elektrycznych?

Z reguły awarie elektryczne można podzielić na dwie główne grupy. Pierwszą stanowią usterki samej instalacji elektrycznej, czyli przewodów, gniazdek oraz włączników. Ich źródłem jest zazwyczaj przestarzała sieć, do której wykonania użyto niskiej jakości materiałów np. przewodów z aluminium. Przewody takie z biegiem lat ulegają utlenieniu, co prowadzi do ich osłabienia i w rezultacie stają się bardzo łamliwe. Dlatego zaleca się wymianę takiej instalacji na nową. Jeśli mieszkamy w Giżycku, Ełku, Gołdapi czy Suwałkach modernizacją sieci elektrycznej może się zająć Kamil Domel, elektryk z Olecka, oferujący kompleksowe usługi elektryczne m.in. montaż i serwis sieci oraz automatyki przemysłowej, a także instalację paneli fotowoltaicznych. Jednak nawet gdy instalacja w naszym domu jest nowa, można przypadkowo doprowadzić do jej mechanicznego uszkodzenia, poprzez różnego typu prace budowlane np. wiercenie czy kucie ścian.

Do drugiej grupy awarii elektrycznych zaliczamy wszystkie te, których źródłem są urządzenia codziennego użytku. Sprzęty takie jak: żelazka, przedłużacze, suszarki i prostownice do włosów, a nawet ładowarki do telefonów i laptopów mogą ulegać uszkodzeniu, a tym samym doprowadzać do wyłączenia prądu. Gdy spotka nas coś takiego, należy przede wszystkim zachować zimną krew i nie wpadać w panikę.

Jak zachować się w czasie awarii elektrycznej?

Jeśli już doświadczymy awarii elektrycznej, powinniśmy przede wszystkim nie wpadać w popłoch, tylko na spokojnie podejść do sprawy. W pierwszej kolejności, o ile to możliwe należy zlokalizować przyczynę usterki. Gdy przykładowo suszyliśmy włosy i nagle został odcięty dopływ prądu, a dodatkowo z urządzenia wydostał się dym, to istnieje uzasadnione podejrzenie, iż to właśnie suszarka uległa uszkodzeniu, a przy okazji spowodowała awarię. Trzeba wtedy odłączyć urządzenie od gniazdka, a następnie włączyć bezpiecznik. Jeżeli zasilanie zostanie przywrócone, potwierdzimy tym samym winę suszarki. Jeśli natomiast prądu dalej nie będzie, a kolejne próby ustalenia przyczyn usterki nie przyniosą rezultatu, powinniśmy bezzwłocznie wezwać pogotowie elektryczne, które namierzy usterkę i ją usunie. Jeśli jednak przyczyna awarii leży po stronie instalacji, uszkodzonej w sposób mechaniczny np. podczas prac remontowych. Nie należy samodzielnie dokonywać naprawy, tylko poczekać na przyjazd elektryka.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy