Artykuł sponsorowany

Jak pielęgnować storczyki? Podłoża, nawozy, chusteczki i mgiełki

Jak pielęgnować storczyki? Podłoża, nawozy, chusteczki i mgiełki

Storczyki są niezwykle wymagającymi, ale także bardzo popularnymi w domowej hodowli roślinami. Można je nabyć w niezliczonej liczbie kształtów oraz kolorów. To świetny prezent na urodziny czy inną ważną okazję, trzeba jednak kupować go z niezwykłą rozwagą. Jak pielęgnować storczyki, aby zawsze wyglądały dobrze? I jakie środki warto zastosować, aby im nie zaszkodzić?

Podlewanie, oświetlenie i temperatura, czyli jak hodować storczyki

W pierwszej kolejności warto pomyśleć o właściwym umiejscowieniu storczyka. Dobrze będzie się czuł w jasnych miejscach, czyli np. na parapecie, gdzie będzie miał stały dostęp do słońca, ale niezbyt ostrego. Kaloryfer może dodatkowo wysuszać powietrze, dlatego w miarę możliwości roślina powinna być jak najdalej od niego. Ważna będzie także temperatura. W zimie nie powinna ona spadać poniżej 10 st. C, latem natomiast nie powinna przekraczać 30 st. C. Dla storczyków najlepiej, żeby mogły w ciągu roku przejąć okres spoczynku, przez ok. 2 tygodnie w temperaturze około 16-18 st. C, wtedy obficiej kwitną. I wtedy też, gdy nie kwitną, nie nawozimy ich.

Storczyki muszą mieć przepuszczalne, lekkie podłoże dedykowane orchideom. Podlewa się je raz w tygodniu albo do wyschnięcia substratu. Woda powinna być miękka. Rośliny można od czasu do czasu także spryskiwać – storczyki dobrze reagują na zraszanie i zamgławianie. Ważne jest, aby dać roślinie wyschnąć przed nocą, aby nie doprowadzić do jej przegnicia.

Co będzie przydatne przy hodowli storczyków?

Storczyki lubią nawozy. Przydatny może się tu okazać biohumus, który pozytywnie wpłynie na wzrost rośliny, a także zapewni jej dobrą kondycję i zdrowie. Warto, aby był naturalny. Obecnie bardzo popularne są specjalne nawozy w piance, które aplikuje się za pomocą pompki. Dużą zaletą tego rozwiązania jest to, że nie trzeba ich rozpuszczać w wodzie. Tanim i skutecznym nawozem mogą się także okazać pałeczki nawozowe do storczyka – taka forma powoduje, że środek uwalniany jest stopniowo i ma długie działanie.

Alternatywą dla zwykłej wody, którą można zraszać roślinę, jest mgiełka dla storczyków pozbawiona szkodliwych soli. Dopuszczalne jest jej codziennie stosowanie. Na liściach orchidei często zbiera się kurz – warto się go pozbyć specjalnymi, nawilżonymi chusteczkami do pielęgnacji storczyków, które dodatkowo nawilżają roślinę lub specjalną ściereczką. Wszystkie wymienione produkty w dobrych cenach można znaleźć w sklepie ogrodniczym Zielony Klomb. Istnieje on na rynku od 1990 roku, a co za tym idzie – ma duże doświadczenie w branży.

Storczyk jest wymagającą rośliną, ale jeżeli odpowiednio się o niego zadba, będzie pięknie kwitnął. Konieczne trzeba jednak zadbać o właściwe podłoże i inne środki pielęgnacyjne.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy