Artykuł sponsorowany

Jak oświetlić kuchnię?

Jak oświetlić kuchnię?

Ostatnio niewiarygodnie ważnym elementem urządzenia kuchni staje się jej oświetlenie. Jak się okazuje, może ono bowiem niezwykle uświetnić wystrój kuchni, zaakcentować jej walory i wprost nadać jej niepowtarzalnego blasku. Przy tym jest nie tylko rozwiązaniem typowo stawiającym na estetyczne odczucia, ale również podnoszącym na wyższy poziom funkcjonalność naszych kuchni.

Światło docierające niemal wszędzie

Ostatnimi czasy coraz częściej stosowanym zabiegiem staje się oświetlanie akcesoriów czy różnych innych zakamarków naszych kuchni. Zdecydowanie istnieją bowiem miejsca, w których takie dodatkowe podświetlenie jest wprost niezbędne, gdyż z różnych przyczyn mamy tam ograniczony dostęp do światła głównego. Dotyczy to zwłaszcza przestrzeni ulokowanych pod ścianami i przez to znajdującymi się w cieniu, jak choćby zlewozmywak czy blat, przy których przecież spędzamy sporo czasu. Także ze względu na stanie przy kuchence tyłem do światła, co blokuje jego właściwy dopływ, powinnyśmy zdecydować się na okapy z wbudowanymi dodatkowymi lampkami. Funkcja ta pozwala także na rezygnację choćby z zapalania światła w całym pomieszczeniu na wypadek, gdybyśmy chcieli jedynie zajrzeć na chwilę do pieczonych czy gotowanych potraw. Bardzo prosto natomiast możemy wzbogacić kuchnię w dodatkowe źródła światła, montując żarówki halogenowe lub świetlówki liniowe w oprawach pod wiszącymi szafkami.

Stawiamy na jakość

Próby efektywnego oświetlenia kuchni należy rozpocząć od zapewnienia odpowiedniej ilości światła, które będzie adekwatne zarówno do warunków dziennych, jak i wieczornych. Zatem dobre oświetlenie, zwłaszcza jeśli okna nie są za duże, powinno dawać łagodne, ale też wystarczająco mocne światło. Zwykle do kuchni wybieramy lampy z oprawami zwieszakowymi. Z pewnością nie należy ich wyposażać w zwykłe żarówki, gdyż nieosłonięte i świecące ostro do dołu mogą razić w oczy. Wybierajmy zatem raczej świetlówki kompaktowe o odpowiednim kształcie, które dostarczą wydajnego, ale bardziej łagodnego światła.

Oświetlona kuchnia: alternatywne systemy oświetlania kuchni

Zdarza się, że nie mamy zbyt wiele miejsca na obszerną oprawę oświetleniową w naszej już i tak przeładowanej kuchni. Wtedy należy skorzystać z oferowanych drobnych oczek oświetleniowych z żarówkami halogenowymi o napięciu do 230V. Równie popularne stają się dziś także świetlówki liniowe rozpraszające ciemności wzdłuż całej długości blatów kuchennych. Dodajmy, że są niesamowicie energooszczędne, a światło przez nie wytwarzane świeci jasno i równomiernie. Istnieją też sposoby, aby światło dotarło do zamykanych schowków i szafek z drobnymi rzeczami bez koniecznego doprowadzania tam stałego oświetlenia i szpecenia wyglądu kuchni zbędnymi kablami. Wystarczy zamontować tam lampki z diodami LED lub zakupić samoprzylepne lampki z wymiennymi bateriami. Pamiętajmy też o tym, że możemy również stworzyć niesamowity klimat w naszej kuchni. Wybierajmy do tego celu świetlówki oddające doskonale naturalne kolory oświetlanych przestrzeni i przedmiotów.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy