Jak odśnieżać dach i dlaczego to ważne?

Sezon zimowy nierozłącznie wiąże się z opadami śniegu. Zalegają one nie tylko na posesjach i działkach, ale również na dachach domów jednorodzinnych, hipermarketów, hal magazynowanych i innych budynków. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie konsekwencje może mieć zbagatelizowanie i pozostawienie warstwy śniegu na pokryciach dachowych. Dlaczego należy usuwać śnieg z dachu i kto się tym zajmuje? Podpowiadamy.
Odśnieżanie dachu - dlaczego jest tak ważne?
Większości osób wydaje się, że biały puszysty śnieg jest lekki. W rzeczywistości jest on bardzo ciężki, zwłaszcza wtedy, gdy jest mokry, jego waga może wzrosnąć nawet czterokrotnie. W rezultacie śnieg zalegający na budynku stanowi ogromne niebezpieczeństwo zarówno dla osób przebywających w obiekcie, jak i przechodniów.
Duży ciężar osłabia i obciąża płaskie dachy lokali użytkowych, powodując, że pod jego ciężarem konstrukcja może się uszkodzić lub zawalić. W związku z tym przepisy prawne jasno określają, że zarządca lub właściciel odpowiada za przeprowadzenie kontroli bezpieczeństwa w sytuacji, gdy występują opady śniegu. Jeśli zatem nie zleci on odśnieżania dachu, za złamanie przepisów, mogą grozić mu wysokie kary finansowe.
Śnieg jest także przyczyną powstawania sopli oraz osunięć, które stwarzają niebezpieczeństwo dla przechodniów. Oprócz tego zsuwający się śnieg może uszkodzić lub urwać rynny oraz inne elementy konstrukcji budynków. Poza tym pozostawienie jego dużej ilości na pokryciu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia awarii izolacji przeciwwilgociowej.
Jak skutecznie i bezpiecznie odśnieżyć dach?
Odśnieżanie dachów to niebezpieczna czynność, w przypadku której konieczne jest przeprowadzenie prac na wysokości. Z tego powodu muszą zająć się tym osoby posiadające uprawienia, takie jak alpiniści przemysłowi, którzy nie mają przeciwwskazań do wykonywania prac do wysokości, przeszli odpowiednie szkolenia BHP, a także dysponują profesjonalnym sprzętem i narzędziami.
Odśnieżanie pokrycia dachowego przez ekipę alpinistyczną Elbrus z Wrocławia rozpoczyna się od dokładnego przeanalizowania ryzyka związanego z całą procedurą i na tej podstawie zastosowania właściwych środków zabezpieczających. W niektórych sytuacjach konieczne jest zabezpieczenie okolicy, m.in. zagrodzenie przyległego do budynku chodnika lub zablokowanie przejazdu jednej ulicy.
Usuwanie śniegu wykonywane jest pod specjalistycznym nadzorem, natomiast alpiniści wyposażeni są w środki ochrony indywidualnej, dzięki czemu praca przebiega nie tylko sprawnie, ale również bezpiecznie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Szachmat Biuro Projektów Sebastian Matejko
Biura projektów woj. małopolskie30-716 Kraków, Przewóz 40a lok. 53
-
Dom-Jar Pracownia Projektowa Jarosław Gasiński
Biura projektów woj. lubelskie24-320 Poniatowa, Kraczewicka 138