Artykuł sponsorowany

Jak należy dbać o narzędzia ogrodowe?

Jak należy dbać o narzędzia ogrodowe?

Jesień w ogrodzie to miesiąc intensywnych przygotowań do nadchodzącej zimy, a może nawet bardziej, do wiosny. Zabezpieczyliśmy rośliny, zastosowaliśmy odpowiedni nawóz, zebraliśmy plony, przygotowaliśmy oczko wodne, ale to jeszcze nie koniec. Jeśli na wiosnę nie chcemy niemiłych niespodzianek, powinniśmy przyjrzeć się narzędziom ogrodowym, aby mogły nam służyć jeszcze przez wiele sezonów. Sprawdźmy, jak dbać o narzędzia ogrodowe.

Zanim jednak przystąpimy do konserwacji, konieczne jest dokładne oczyszczenie narzędzi z ziemi, kurzu i resztek roślin. Zaschnięty brud łatwiej oczyścimy za pomocą drucianej szczotki. Zalecane jest zanurzenie ich we wrzątku na krótką chwilę. Zabieg ten dotyczy tylko narzędzi, które miały kontakt z ziemią, np. łopaty, grabie, motyki, pazurki.

Jak sobie radzić z rdzą?

Wszystkim metalowym sprzętom, w wyniku kontaktu z wilgocią, zagraża korozja. Aby ochronić je przed rdzą można zastosować specjalny środek dostępny w sklepach, który pokryje je powłoką zabezpieczającą. Jest to bardzo prosta czynność, niewymagająca poświęcania dużej ilości czasu, gdyż polega tylko na spryskaniu sprzętów i pozostawieniu ich do wyschnięcia. Jest to również bardzo dobry sposób na zahamowanie istniejącego już procesu korozji.

Narzędzia ogrodowe do przycinania

Powinniśmy pamiętać również o takich narzędziach, które składają się z ruchomych części (nożyce, sekator). Należy je oczyścić z resztek roślin, piachu czy innych odpadków powodujących zacinanie lub zmuszających do większego wysiłku podczas ich używania. Do tego celu można użyć dostępnych środków w sprayu zawierających oliwę oraz pilnika diamentowego do ostrzenia noży.

Elektronarzędzia

Pilarki, kosiarki, podkaszarki, odkurzacze spalinowe to elektronarzędzia, które wymagają systematycznej konserwacji, a czasem naprawy. Należy zadbać o miejsca połączeń elektrycznych pryskając je odpowiednim preparatem o właściwościach przeciwkorozyjnych, zakonserwować silnik i  wymienić olej.  Będąc zaopatrzonymi w środki do konserwacji, nie zapominajmy o furtkach, drzwiach zewnętrznych, czyli miejscach  gdzie znajdują się zawiasy. One również narażone są na niszczące działanie rdzy.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy