Artykuł sponsorowany

Jak krok po kroku przebiega montaż pompy ciepła

Jak krok po kroku przebiega montaż pompy ciepła

Pompy ciepła to obecnie najczęściej wybierany sposób na zachowanie komfortu cieplnego w budynku i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Jest tania w eksploatacji, a także spełnia wszystkie wymogi dotyczące sposobu ogrzewania, ponieważ jest ekologiczna i ma najwyższą klasę energetyczną. Jeżeli zdecydowałeś się na montaż pompy ciepła w swoim domu, sprawdź, jak przebiega ten proces oraz jak się do niego przygotować.

Montaż pompy ciepła a projekt

Montaż pompy ciepła należy poprzedzić profesjonalnym projektem. Urządzenia te działają maksymalnie wydajnie w budynkach, które spełniają standardy budownictwa energooszczędnego, dlatego warto to zweryfikować w pierwszej kolejności. Następnie należy zdecydować, czy pompa ciepła będzie stanowić samodzielne ogrzewanie, czy będzie współpracować z innym źródłem ciepła oraz obliczyć moc pompy, która musi odpowiadać zapotrzebowaniu na energię cieplną oraz powierzchni budynku.

Konieczny jest także wybór rodzaju pompy (powietrznej, wodnej lub gruntowej), ponieważ będzie to determinować zakres prac przygotowawczych oraz przebieg samej instalacji. Istotny jest też wybór niskotemperaturowego układu grzewczego, ponieważ urządzenia te nie współpracują z tradycyjnymi grzejnikami. Następnie montaż pompy ciepłaprzeprowadza się na podstawie projektu, który zawiera wszystkie powyższe informacje, projekt ogrzewania i instalacji c.o. i c.w.u. wraz z rysunkami technicznymi oraz ich zabezpieczeniem.

Najważniejsze etapy montażu pompy ciepła

Po przygotowaniu projektu oraz dopełnieniu niezbędnych formalności urzędowych można przystąpić do montażu pompy ciepła. Jednostkę zewnętrzną, jak sama nazwa wskazuje, instaluje się na zewnątrz budynku, zgodnie z rodzajem pompy oraz wynikającymi z niego wymogami. Jednostkę wewnętrzną należy zamontować w takim miejscu, aby zapewnić do niej swobodny dostęp.

Trzeba przeprowadzić określony projektem zakres robót, np. prac ziemnych, mających na celu poprowadzenie instalacji z czynnikiem roboczym. Wraz z rurami montuje się rozdzielacze, dzięki którym ciepło będzie wprowadzone do budynku. Następnie instaluje się wspomniane wyżej jednostki, zasobnik c.w.u., bufor, zawory czy pompy obiegowe.

Ekspert z firmy InstalTeam zaznacza, że na koniec należy przeprowadzić test szczelności instalacji pompy ciepła, który jest gwarancją jej bezpiecznego oraz bezawaryjnego działania. Po pomyślnym wyniku próby uzupełnia się czynnik chłodniczy oraz wykonuje pierwsze uruchomienie pompy. To zadanie również wykonują instalatorzy, którzy jednocześnie konfigurują pracę pompy.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy