Jak działają systemy domów inteligentnych?
Systemy domów inteligentnych to rozwiązania, które pozwalają stworzyć funkcjonalną przestrzeń z nowoczesnymi technologiami na wyciągnięcie ręki. Rozwiązania sprawdzają się w kuchni, sypialni, czy też łazience. Umożliwiają sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, alarmami, a równocześnie podnoszą nie tylko komfort życia, ale także bezpieczeństwo mieszkańców. Indywidualne projekty, które uwzględniają obecną infrastrukturę konkretnych wnętrz pozwalają m.in. odsłonić rolety zewnętrzne, włączyć światło w kuchni, uruchomić czujniki dymu oraz alarmu za pomocą specjalnego oprogramowania. Na czym polega praca systemów domów inteligentnych?
Na czym polega praca systemów domów inteligentnych?
Systemy inteligentnych domów to takie, które umożliwiają wyposażenie obiektu w nowoczesne technologie umożliwiające dokonywanie w nim określonych czynności z dowolnego miejsca na świecie. Zaawansowane systemy gwarantują możliwość wydania polecenia zmiany temperatury w pomieszczeniu, włączenia lub wyłączenia światła, nawet jeśli właściciel znajduje się kilkaset kilometrów od domu. Dzięki takim rozwiązaniom można także wyłączyć zdalnie zbędne urządzenia elektryczne, obniżając tym samym rachunki i kontrolując oświetlenie z ogrzewaniem. Inteligentny dom to także czujniki ruchu, zalania, dymu oraz tlenku węgla, które gwarantują najwyższy stopień bezpieczeństwa.
Serce systemu alarmowego domu stanowi centrala alarmowa, która współpracuje przewodowo lub bezprzewodowo z rozmaitymi czujnikami w domu. Analizując parametry czujników przekazuje dyspozycje do podłączonych urządzeń – lamp, grzejników, kotła, rolet. Inteligentne systemy wyróżniają się dwiema podstawowymi cechami – zdolnością poznawczą i samodzielnym rozwiązywaniem problemów. W odniesieniu do systemów domów inteligentnych zdolność poznawcza wyraża się poprzez wiele urządzeń sensorycznych, które umożliwiają poznanie otaczającego świata. Dzięki takim urządzeniom budynek posiada informacje o dacie i godzinie, poziomie oświetlenia, opadów itd. Zdolność samodzielnego rozwiązywania problemów to m.in. zamykanie i otwieranie żaluzji automatycznie w zależności od pory dnia i nocy, automatyczne włączanie zraszaczy ogrodowych, itd.
Dlaczego systemy inteligentnych domów to dobry wybór?
Dysponując pod własnym dachem technologią inteligentnego domu, można m.in. obniżyć koszty użytkowania budynku, umilić czas spędzany w domowym zaciszu. Jeśli zainwestuje się w elastyczny system automatyki, można go dowolnie rozbudowywać i dostosowywać do wciąż zmieniających się wymagań i sposobu życia. Korzyści płynące z inteligentnego domu to także poprawienie wygody i bezpieczeństwa. Współczesne systemy opierają się na zaawansowanych czujnikach, które mogą wykrywać ruch, otwieranie okien lub drzwi.
Jak mówi ekspert z firmy JOKER, która oferuje projekty inteligentnych domów: Jednymi z najpopularniejszych elementów inteligentnych domów są automatyczne rolety i zamki z napędem elektrycznym. Te pierwsze zabezpieczają dom przed włamaniem podczas nieobecności właścicieli. Chronią także przed hałasem i nagrzewaniem się pomieszczeń podczas upalnych dni. Możliwość zdalnej regulacji rolet na odległość powoduje, że można z dowolnego miejsca na świecie odsłonić lub zaciągnąć je. Zamki z napędem elektrycznym w postaci klawiatury numerycznej, czytnika linii papilarnych, modułu Bluetooth oraz przy użyciu pilota zapewniają natomiast pełną ochronę i bezpieczeństwo posesji.
Systemy inteligentnych domów to rozwiązanie technologiczne, które zapewnią pełne bezpieczeństwo i kontrolę nad budynkiem, nawet jeśli właściciel znajduje się setki kilometrów od domu. Aby jednak system działał bez zarzutu, warto wybierać oferty firm, które gwarantują przygotowywanie projektów inteligentnych domów. Doświadczenie pracowników i znajomość niezbędnych technologii to gwarancja udanej transakcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana