Jak działają kotły dwufunkcyjne?

Kotły gazowe występują w różnych wersjach. Choć z zewnątrz urządzenia tego samego producenta mogą wyglądać niemal identycznie, ich konstrukcja i sposób pracy mogą być odmienne. Obecnie najczęściej wybieranym przez inwestorów rodzajem tych urządzeń są kotły dwufunkcyjne. Dowiedz się, czym jest kocioł dwufunkcyjny, jaki jest jego sposób działania oraz kiedy warto się na niego zdecydować.
Czym są kotły dwufunkcyjne?
Kotły dwufunkcyjne to urządzenia grzewcze, które w przeciwieństwie do kotłów jednofunkcyjnych są przystosowane do pełnienia jednocześnie dwóch funkcji: zasilania instalacji centralnego ogrzewania (c.o.) oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Wyposażone są w dwa wymienniki ciepła, z których jeden odpowiada za ogrzewanie wody płynącej do grzejników, a drugi – wody płynącej do kranów. Ciepło na cele ogrzewania pomieszczeń jest dostarczane na podobnej zasadzie jak w przypadku kotłów jednofunkcyjnych.
W wersji dwufunkcyjnej występują głównie kotły gazowe. W sklepach zajmujących się sprzedażą urządzeń grzewczych, takich jak Ferrum z Rudy Śląskiej, dostępne są dwa typy tych urządzeń. Pierwszym są kotły dwufunkcyjne z wbudowanym zasobnikiem, które są w stanie dostarczać podobne ilości ciepłej wody co duże podgrzewacze kotłów jednofunkcyjnych. Drugim są kotły dwufunkcyjne bez zasobnika, które zajmują mniej miejsca, ale nie magazynują zapasu wody, więc nie zawsze umożliwiają komfortowe korzystanie z ciepłej wody.
Zasada działania kotła gazowego dwufunkcyjnego
Zasada działania kotła gazowego dwufunkcyjnego nie jest szczególnie skomplikowana. Gaz dostarczany do palnika zapala się pod wpływem iskry generowanej przez zapłonnik, by następnie podgrzać wodę przepływającą przez wymiennik ciepła. Sprawność tego procesu zależy od powierzchni wymiennika. Za obieg wody w instalacji odpowiada pompa cyrkulacyjna. Uruchamia się ona tylko wtedy, gdy w zapłonniku pojawia się iskra, dzięki czemu nie ma ryzyka podgrzania wody do temperatury przekraczającej temperaturę wrzenia. Kolejnym istotnym elementem kotła jest zawór trójdrogowy, który służy do przełączania trybów pracy kotła.
Kiedy warto zdecydować się na kocioł dwufunkcyjny?
Kocioł dwufunkcyjny będzie idealnym wyborem, jeżeli potrzebujesz urządzenia przygotowującego zarówno wodę do instalacji centralnego ogrzewania, jak i ciepłą wodę użytkową, a jednocześnie nie masz wystarczającej ilości miejsca na kocioł jednofunkcyjny z wolnostojącym zasobnikiem c.w.u. Dzięki temu, że kotły dwufunkcyjne to niewielkie urządzenia zamknięte w kompaktowej obudowie, zmieszczą się one właściwie w każdej kuchni czy łazience. Musisz jedynie pamiętać o tym, aby zamontować kocioł w pobliżu kranów, prysznica i wanny – wówczas woda nie zdąży się wychłodzić w rurach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Dmk Meble Kuchnie, Łazienki, Garderoby Na Wymiar
Meble - na zamówienie woj. pomorskie76-200 Słupsk, Poznańska 82