Jak działają glebogryzarki ogrodowe?
Uprawianie ogrodu nie może obejść się bez odpowiedniego przygotowania gleby poprzez jej spulchnianie. Zajęcie to jest jednak czasochłonne i wymaga sporo wysiłku, zwłaszcza kiedy wykonywane jest z użyciem klasycznych narzędzi. Rozwiązaniem tego problemu są jednak glebogryzarki ogrodowe, na których skupiamy się w tym artykule. Dowiesz się więc z niego: czym jest glebogryzarka, jakie prace pozwala usprawnić w ogrodzie oraz jak działa.
Czym są glebogryzarki ogrodowe?
Glebogryzarka ogrodowa to urządzenie, które jest przeznaczone do mechanicznego spulchniania, odchwaszczania oraz napowietrzania gleby. Jest ono wobec tego alternatywą dla klasycznego szpadla. Głównym elementem roboczym w glebogryzarkach są noże, o łukowatym lub haczykowatym kształcie, które umieszczane są na obracających się tarczach, a niekiedy wałach. Oprócz tego wyposażone są także w koła i rączki, które umożliwiają wygodne manewrowanie nimi w ogrodzie.
W jaki sposób działają glebogryzarki ogrodowe?
Działanie glebogryzarki jest niezwykle proste. Opiera się ono na ruchu noży, które wbijają się w ziemi wraz z ruchem maszyny. Dzięki temu wgryzają się one w glebę i podnoszą jej niewielką ilość, przewracając ją, nie pozostawiając jednak przy tym szczelin powietrznych czy grudek. Sam ruch noży może odbywać się natomiast zgodnie z kierunkiem ruchu maszyny, odwrotnie do niego lub w sposób mieszany. Urządzenia te zasilane są zazwyczaj za pomocą silników spalinowych o wysokiej mocy. Dzięki temu pozwalają one na wykorzystywanie ich w miejscach nawet bez dostępu do zasilania elektrycznego. Oprócz tego na rynku wyróżnić można jednak także glebogryzarki ogrodowe:
- elektryczne,
- ręczne, napędzane siłą mięśni.
Jak dobrać odpowiednią glebogryzarkę do ogrodu?
Planując zakup glebogryzarki ogrodowej, warto zasięgnąć porady specjalistów, którą oferuje między innymi sklep z urządzeniami ogrodniczymi Sochacki-Serwis, wybór jej odpowiedniego modelu wymaga bowiem zwrócenia uwagi na kilka kluczowych elementów. Zaliczyć można do nich natomiast między innymi:
- rodzaj gleby na jakiej ma być używana glebogryzarka,
- przeznaczenie urządzenia,
- moc i wydajność silnika urządzenia,
- rodzaj napędu dostosowany do areału ogrodu,
- wyposażenie w dodatkowy osprzęt.
Podsumowując, glebogryzarki ogrodowe to urządzenia, które pozwalają w o wiele szybszy, prostszy i skuteczniejszy sposób spulchnić ziemię w ogrodzie, niż kiedy jest to wykonywane za pomocą zwykłego szpadla. Dlatego też każdy ogrodnik, który chce sobie ułatwić prace w ogrodzie, powinien rozważyć jej zakup.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana